"Hrvatska tužba će biti odbačena"
Šef srpskog pravnog tima pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu Saša Obradović izjavio je da očekuje da taj sud sutra odbije ili odbaci hrvatsku tužbu protiv Srbije za genocid.
- Pravni tim koji je zastupao Srbiju u ovom sporu očekuje, što je za nas najvažnije, da hrvatska tužba bude odbijena ili, štaviše, da bude odbačena u delu koji se odnosi na 1991. godinu - rekao je Obradović u telefonskoj izjavi za Srnu iz Haga.
Obradović je istakao da je srpski pravni tim ostvario svoju namjeru da pred sudom iznese osnovu tezu, a to je da prije svega hrvatska operacija "Oluja" zaslužuje da bude kvalifikovana kao genocidna akcija.
- Imajući u vidu argumentaciju koju je Hrvatska iznosila svih ovih godina, koliko je trajao taj sudski spor, a koja je bila krajnje čudna u odnosu na aktuelnu sudsku praksu povodom krivičnog dela genocida, mi smo podneli protivtužbu sa intencijom da pokažemo da, ako bi genocid trebalo tumačiti tako kako su ga advokati Hrvatske predstavili, onda je pre svega operacija `Oluja` iz 1995. godine bila ta genocidna akcija - rekao je Obradović.
On je ukazao da nezavisno od odluke Suda, najvažnija činjenica ostaje da su dokazi o stradanju srpskog naroda u Hrvatskoj - kako 90-tih godina tako i u Drugom svjetskom ratu, sada trajno prezentovani i svima dostupni na sajtu Međunarodnog suda pravde kao glavnog pravosudnog organa UN.
Pročitajte još:
* “Srbija dokazala da je Hrvatska izvršila genocid“
* “Srbija ne može da izgubi spor sa Hrvatskom“
* "Presuda Međunarodnog suda u Hagu - gorko pitanje za Srbe"
- Što se tiče nekih ciljeva koje smo imali sa protivtužbom, oni su već ispunjeni, a ostavićemo sutra sudu na ocenu da li je to zaista genocid ili se možda u tome stiču elementi nekog drugog krivičnog dela - zaključio je Obradović.
Međunarodni sud pravde u Hagu objaviće sutra presudu po uzajamnim tužbama Hrvatske i Srbije za genocid izvršen na području Hrvatske od 1991. godine i 1995. godine.
Očekuje se da će sud prvo izreći svoju odluku povodom tužbe Hrvatske protiv Srbije, koja je podnesena 1999. godine, a potom i povodom protivtužbe Srbije protiv Hrvatske iz 2009. godine.
Odluka, koju donosi 17 sudija, i to 15 stalnih i po jedan iz Hrvatske i Srbije, izriče se javno i objavljuje na engleskom.