Južni tok skrenuo u politiku
Sekretarijat Energetske zajednice EU zatražio je od Saveta EU da ispita zakonitost bilateralnih ugovora o izgradnji Gasovoda Južni tok koje je Srbija zaključila sa ruskom kompanijom Gasprom.
Sekretarijat se na ovu meru odlučio nakon što Srbija nije odgovorila na ponovljene zahteve iz Brisela da preispita poslovanje kompanija Srbijagas i Jugorosgas, koje su nosioci posla na deonici Južnog toka kroz Srbiju, navodi se saopštenju Sekretarijata Energetske zajednice.
Projekt (ni)je doveden u pitanjeČelnik Direktorata Evropske komisije za energetiku Dominik Ristori izjavio je nedavno da se "generalno gledano" pitanje obustave realizacije projekta Južni tok ne postavlja. |
- Ugovori koje je Srbija sklopila sa Gaspromom krše takozvano pravilo nevezivanja koje važi u EU, a koje kaže da jedna firma ne može biti istovremeno i proizvođač i distributer prirodnog gasa - objašnjava se u saopštenju.
To je razlog što je Sekretarijat, nakon što je Beograd ignorisao njihove primedbe, zatražio mišljenje od Ministarskog saveta EU.
Ukoliko proceni da Srbija krši pravila, Savet može da donese političku odluku o daljim koracima u vezi s ovim problemom.
Evropski komesar za energetiku Ginter Etinger do sada je u nekoliko navrata upozorio da bilateralni ugovori koje je Gasprom sklopio sa nekoliko zemalja, uključujući i Srbiju, nisu u skladu sa propisima EU i da se moraju preispitati.
Ova tema trebalo je da bude na dnevnom redu samita EU-Rusija u Moskvi, ali su pregovori o energetici trenutno u zastoju zbog ukrajinske krize. Brisel još nije odgovorio na predlog Vladimira Putina da se pregovori o snabdevanju EU ruskim gasom održe u nedelju u Moskvi.