Preminula Jovanka Broz: Večno pored Tita
U beogradskom Urgentnom centru u nedelju je preminula Jovanka Broz (89), supruga nekadašnjeg predsednika SFRJ Josipa Broza Tita. Ona će biti sahranjena pokraj svog pokojnog supruga u Kući cveća u Beogradu, potvrdio je za "Vesti" Rasim Ljajić, potpredsednik Vlade Srbije.
Jovanka Broz hospitalizovana je krajem avgusta u izuzetno teškom zdravstvenom stanju, a pre nepunih mesec dana do potpredsednika Vlade Srbije Rasima Ljajića i generalnog sekretara Vlade Veljka Odalovića stigla je i njena poslednja želja da bude sahranjena pored Tita - u Kući cveća.
Hapšenje i pretnjeNepuna tri meseca posle Titove smrti 27. jula 1980. godine, ljudi iz tajne službe su upali u njen stan u Užičkoj 15. Ispreturali su stan, konfiskovali Jovankinu imovinu i prisilili je da se preseli u Bulevar mira 75, gde je stavljena u kućni pritvor. Njenoj mlađoj sestri Nadi, koja je bila prisutna dok se sve ovo dešavalo, prećeno je smrću ako kaže bilo kome šta je videla. U decembru 1985. godine u otvorenom pismu poslanicima Savezne skupštine, Jovanka je opisala kako se sve izdešavalo. |
Njenu molbu su tada potvrdile i sestre Nada i Zora, kao i pisac Žarko Jokanović koji su sa njom poslednji razgovarali pre nego što je 23. avgusta prebačena u bolnicu na lečenje. Ljajić je juče rekao za "Vesti" kazao da će o detaljima sahrane Vlada Srbije odlučiti danas na vanrednoj sednici.
- Verujem da ćemo jednoglasno doneti odluku, mada u ovom trenutku ne mogu da iznesem sve detalje. Gledaćemo da ispoštujemo proceduru, njene želje i da je sahranimo kako dolikuje - kazao je Ljajić.
Jovanka Budisavljević Broz (1924) bila je u braku sa Titom od 1952. do njegove smrti 1980. i živela je u Beogradu. Imala je čin potpukovnika JNA i kao neposredan svedok cele turbulentne epohe u istoriji Balkana, bila je predmet ogromnog medijskog interesovanja. Ipak, Jovanka je od Titove smrti živela skromno, jer su joj posle smrti njenog supruga 1980. godine tadašnje jugoslovenske službe oduzele svu imovinu i stavile je u kućni pritvor. I posle ukidanja tih mera Jovanka je ostala izolaciji u ruiniranoj kući u koju je odvedena noći kada je izbačena iz Titove rezidencije. Živela je u relativnom siromaštvu i tek je 2006. godine Vladina komisija otkrila da je kuća u kojoj je živela u Beogradu bila u užasnom stanju - jer nije održavana decenijama.
Jovanka Budisavljević je rođena 7. decembra 1924. selu Pećanima, u Lici, od oca Miće i majke Milice kao drugo dete u porodici. Sa 17 godina je stupila u Savez komunističke omladine Jugoslavije. Godine 1943. tokom Drugog svetskog rata ranjena je u nogu i razbolela se od tifusa, a te godine joj je poginuo brat Maksim i umro otac. U 21. godini je dobila dva Ordena za hrabrost, a takođe je i nosilac Partizanske spomenice 1941. Josipa Broza Tita je upoznala prilikom nemačkog desanta na Drvar 1944. godine.
Kako je tačno mlada partizanka iz Like postala žena jugoslovenskog komunističkog vođe Josipa Broza nije sasvim jasno. Tajno venčanje desilo se 15. aprila 1952. u vili Dunavka u Iloku sa Aleksandrom Rankovićem kao mladoženjenim kumom i generalom Ivanom Gošnjakom kao mladinim kumom. Međutim, njeno zvanično otkrivanje kao prve dame se odigralo godinu dana kasnije.
Srčani udarDoktor Zlatibor Lončar iz Kliničkog centra Srbije objasnio je da su lekari pokušali dva puta da vrate Jovanku Broz u život reanimacijom, ali da joj nije bilo spasa.
Istorijska nepravdaPremijer Ivica Dačić je uputio telegram sa izrazima najdubljeg saučešća porodici Jovanke Broz, ističući da "njenom smrću odlazi i jedan od poslednjih najpouzdanijih svedoka istorije naše nekadašnje države, koja je progonom platila tu činjenicu".
Bez pravnih smetnjiDo juče je bilo neizvesno da li postoji zakonski problem kada je u pitanju sahrana Jovanke Broz, s obzirom na to da je Kuća cveća deo Muzeja istorije Jugoslavije i da se radi o predsedničkoj, a ne porodičnoj grobnici u kojoj postoji samo jedno grobno mesto. |
Odnosi sa Titom su počeli da se narušavaju ranih 70-ih. Njihov odnos je postao tema oštrih političkih rasprava. Jovanka je tvrdila da je pokušavala da zaštiti svog ostarelog supruga od raznih agenata - smatrala je deset od jedanaest njegovih državnih sekretara (ministara) za agente. Njeni protivnici su tvrdili suprotno, da je ona ta koja radi protiv svog supruga. Prema izveštaju iz 1988. godine napisanom za Predsedništvo SFRJ, između 1974. i 1988, najviši jugoslovenski forumi su na 59 sastanaka raspravljali samo o Jovanki. Tih godina je Jovanka bila optuživana da je sovjetski špijun, za odavanje državne tajne, šurovanje sa srpskim generalima, za postavljanje i smenjivanje najviših funkcionera, učestvovanje u zaverama...
Joška Broz: Mesto uz suprugaTitov unuk i predsednik Komunističke partije Joška Broz kazao je da je vest o Jovankinoj smrti primio dok je polagao vence na spomen groblju oslobodiocima Beograda. On za "Vesti" kaže "da veruje da će Jovankina želja biti ispunjena i da će biti sahranjena pored svog zakonskog supruga".
|
Mnogi veruju da je ona žrtva ambicija raznih političara koji su uspeli da manipulišu ostarelim maršalom protiv njegove supruge. Do polovine sedamdesetih, Jovanka je postala još udaljenija od Tita, koji je u tom vremenu bio skoro potpuno pod uticajem Staneta Dolanca i Mitje Ribičiča.
Aprila 1975. godine Tito je napustio njihovu rezidenciju u Užičkoj 15 i sam se preselio u Beli dvor, ali se od Jovanke nikada nije razveo. Jovanka je poslednji put viđena u javnosti 14. juna 1977. na zvaničnom prijemu za premijera Norveške.
Kasnije tog leta je uhapšena pod sumnjivim okolnostima. Nakratko se pojavila u javnosti tokom Titove sahrane početkom maja 1980. godine. Od tada je živela sama, bez dokumenata i pomoći države, skrivena od očiju javnosti.
Jovanka Broz je posle gotovo 30 godina, dobila ličnu kartu i pasoš, a dokumenta su joj 6. jula 2009. godine uručili Ivica Dačić, ministar unutrašnjih poslova i Rasim Ljajić, ministar za rad i socijalnu politiku.