Rusi ne veruju ministarki Mihajlović?
Iako zvaničnih potvrda nema ni iz Beograda ni iz Moskve, po svemu sudeći, čaršijske priče da ruska strana sa neodobravanjem gleda na plan reorganizacije Javnog preduzeća "Srbijagas" po modelu koji predlaže Ministarstvo energetike - potpuno su tačne, saznaje beogradski list Danas.
Iako Moskva generalnog direktora Srbijagasa Dušana Bajatovića smatra za čoveka sa kojim je na "istoj liniji" po pitanju izgradnje gasovoda "Južni tok", podrška koju mu daje ruska strana više je posledica nepoverenja u ministarku energetike Zoranu Mihajlović.
Kako je Danasu rečeno u dobro obaveštenim izvorima koji su želeli da ostanu anonimni, podozrenje Moskve prema ministarki Mihajlović datira još iz perioda kada je ona kritikovala sporazum koji je Srbija sklopila sa Rusijom o izgradnju "Južnog toka".
Pročitajte još:* Bajatović nije pustio ministarkin antikorupcijski tim u "Srbijagas" |
"Ministarka je tada isticala, po mnogim stručnim mišljenjima sasvim ispravno, da smo potpisali veoma loš sporazum i da je srpska pregovaračka strana rđavo uradila svoj posao, jer su druge države koje su sa Rusima pregovarale istim povodom, dobile mnogo više. Iako aktuelna ministarka u to vreme nije osporavala da je izgradnja "Južnog toka" korisna za Srbiju, već je oštricu svojih kritika usmeravala ka tadašnjoj vladi i državnom vrhu na čijem je čelu bila Demokratska stranka, očito je da zvanična Moskva takve ocene nije posmatrala kao blagonaklone", smatra sagovornik Danasa.
S druge strane, kaže sagovornik ovog lista, Bajatović ima servilan odnos prema Rusima i sa njim je u vreme pregovora, gde je zastupao zvanične stavove bivše vlade Mirka Cvetkovića, ostvaren pun konsenzus u vezi s izgradnjom "Južnog toka". Ti činjenicu ruska strana nije zaboravila. Sada u znak solidarnosti drži Bajatovićevu stranu u sukobu sa ministarkom Mihajlović u vezi s tim na koji način treba reorganizovati "Srbijagas".
Ta podrška ispoljena je u više navrata. Primera radi, prilikom jedne skorašnje posete Srbiji Aleksej Miler, predsednik Upravnog odbora Gasproma, izrazio je zabrinutost "jer pojedinci sa srpske strane pokušavaju da opstruišu izgradnju Južnog toka". Takođe, nedavno su se u srpskoj štampi pojavile informacije da je rusku državni vrh od premijera Srbije Ivice Dačića i prvog potpredsednika Vlade Aleksandra Vučića navodno tražio da ne dozvoli reorganizaciju "Srbijagasa" po modelu Ministarstva energetike.
Naime, iako Ruse ne zanima tehnika na koji način će biti obavljeno restrukturiranje tog javnog preduzeća, nikako im ne odgovara da se ingerencija nad "Južnim tokom" u Srbiji izmesti u preduzeće koje ne bi bilo pod kontrolom Bajatovića, a upravo je to ono što predlaže Ministarstvo energetike.
Rusima nije po volji ni to što bi se u slučaju da Vlada Srbije odobri plan koji predlaže Ministarstvo energetike u ceo proces uključila i Evropska banka za obnovu i razvoj, koja bi mogla da traži i akcije „Južnog toka“. To Moskva vidi kao naturanje partnera iz Evrope koga sama nije izabrala i koji dolazi da "pokupi kajmak" kada je sve gotovo, odnosno kada je ruska strana već obezbedila finansijski deo posla.