"Sve spremno za grejnu sezonu"
Ministarka energetike Srbije Zorana Mihajlović izavila je da je sve spremno za početak grejne sezone u Srbiji od 15. oktobra i da su toplane u mnogo boljem stanju nego pre godinu dana.
Mihajlovićeva je na konferenciji za novinare kazala da su remonti u toplanama urađeni, da su nabavljene dovoljne količine energenata i da je kroz reprograme raskinut začarani krug dugovanja između toplana, Srbijagasa i Direkcije za robne rezerve.
Mihajlović: Sastanak o restruktruriranju SrbijagasaMinistarka energetike Srbije Zorana Mihajlović izjavila je da će biti održan sastanak o Ona je kazala da će o reformi Srbijagasa i preduzećima u Srpska ministarka energetike kazala i da nije saglasna sa |
"Učinili smo sve da finansijski i poslovno pomognemo i konsolidujemo toplane jer mislimo da je to prvi korak koji je neophodan u daljem radu. Prethodnih godinu dana smo se bavli pripremom za grejnu sezonu iako smo nasledli loše stanje", kazala je ona.
Mihajlovićeva je upozorila da i pored toga postoje toplane koje i dalje imaju probleme navodeći toplanu u Novom Pazaru.
"Ne samo da je blokirana toplana, blokiran je i grad i to je nešto što ne može da se reši a da se lokalna samouprava malo više ne uključi u ono što se zove komunalni život u tom gradu", kazala je ona.
Mihajlovićeva je istaka da postoji odlična saradnja sa Poslovnim udruženjem toplana i pedesetak toplana u Srbiji, ali da je kritična tačka ostala nedovoljna saradnja sa onima koji vode opštine i gradove. Ona je kazala lokalne samouprave često nisu nabavljale dovoljne
količine energenata niti raspisivale tendere očekujući da će država da pomogne kad počne grejna sezona i mora da se obezbedi
grejanje za građane.
Mihajlovićeva je navela primer toplane u Bajinoj Bašti koje je 2. oktobra raspisala tener za nabavku energenta, a grejna sezone počinje 15. oktobra.
"To je nedopustivo", kazala je ona i dodala da toplana u Jagodini nije dogovorila reprogram duga sa Srbijagasom i da je zbog toga obustavljena isporuka gasa, a da se problemi mogu očekivati u toplani u Bečeju zbog duga.
Kao preduzeće gde ima tehničkih i finansijskih problema, Mihajlovićeva je navela i toplanu u Bečeju , gde su, kako je rekla, prosečne zarade 66.000 dinara, a iskazan je "enormno" veći gubitak u 2012. godini nego u 2011, što će Ministarstvo energije tražiti da se istraži.
Mihajlovićeva je kazala da postoji i tri ili četiri toplane koje ne poštuju Uredbu o maksimalnim i minimalnim cenam grejanja i navela da je jedna od njih toplana u Pirotu.
"Toplana Pirot ne poštuje uredbu Vlade o minimalnim i maksimalnim cenama grejanja i pitanje da li će ta toplana povećati ili sniziti cene grejanja je pitanje za inspekciju u Ministarstvu trgovine", kazala je ona.
Mihajlovićeva je kazala da je plan Ministarstva da se u narednih godinu dana bavi kvalitetom energetnata i modernizacijom toplana. Ona je uputila poziv svim zainteresovanim investitorima da je jave i učestvuju u modernizaciji toplana, bilo da se radi o promeni energenta za toplane ili uvođenju kogenerativnih postrojenja za proizvodnju toplotne i električne energije.
Ministarka enegetike Srbije je kazala i da će na narednoj sednici Vlade biti usvojene dopune Uredbe o energetski zaštićemom kupcu po kojima će pored određenih besplatnih količina struje i gasa socijalno ugroženi građani dobiti i besplatno grejanje.