Đaci u Srbiji napravili 47 miliona izostanaka sa časova!
Osnovci i srednjoškolci u Srbiji napravili su više od 47 miliona opravdanih izostanaka tokom prošle školske godine, a najnoviji rezultati inspekcijskog pregleda škola pokazuju da je svaki učenik u proseku opravdano izostao sa nastave 57 časova.
U osnovnim školama đaci su u proseku bili opravdano odsutni sa 41 časa, dok je u srednjim školama situacija mnogo alarmantnija – gruba računica pokazuje da je svaki, ali baš svaki srednjoškolac bio “bolestan” više od dve sedmice.
Da su naši đaci “lošeg zdravlja” svedoče ne samo brojna lekarska opravdanja već i pismene potvrde njihovih roditelja, u kojima se odsustvovanje sa nastave najčešće obrazlaže “bolovima u glavi i stomaku”.
Iza ovih izmišljenih bolesti krije se izostajanje sa školskih časova zbog nenaučenih lekcija, pismenih i kontrolnih zadataka, ali i dosade i nezainteresovanosti za školu. U kojim slučajevima je izjava roditelja dovoljna za pravdanje izostanaka zavisi od same škole, jer se to uređuje internim pravilnicima.
- Iz podataka koje je objavilo Ministarstvo prosvete, a koji se razlikuju od izveštaja škola, može se zaključiti ili da su učenici zabrinjavajuće lošeg zdravstvenog stanja ili se na dobar deo opravdanih izostanaka može staviti znak pitanja. To se posebno odnosi na izostanke koje "pravdaju" roditelji u skladu sa pravilnikom škole, a pod pritiskom svoje dece. Postavlja se pitanje da li su roditelji svesni da dajući lažno opravdanje, ne bi li se, na primer, izbegla slaba ocena ili zato što učenika mrzi da ide u školu, čine veoma lošu uslugu svom detetu – kaže za Danas Radmila Dodić, predsednica Foruma beogradskih osnovnih škola.
Problem velikog broja izostanaka nije karakterističan samo za našu zemlju. U školama u Republici Srpskoj samo u prvom polugodištu učenici su napravili 2,3 miliona izostanaka, od čega više od 216.000 neopravdanih. Prema rečima profesora i direktora škola, đaci najčešće beže sa časova da bi izbegli ocenjivanje kada ne nauče ili zato što im je dosadno.