Hajdin lobira za nuklearke?
U Srbiji će 2015. biti okončan moratorijum na izgradnju nuklearnih elektrana, ali stručna javnost već sada razmišlja da li ovu oročenu zabranu treba produžiti ili ukinutu s obzirom na nedostatak električne energije sa kojom kuburi i ovako mala srpska privreda.
Kojem će rešenju pribeći Srbija još se ne zna, a u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti održan je skup na ovu temu "Čovek i životna sredina", na kojem su učestvovali listom zagovornici nuklerane tehnologije. Otud ne čudi što je njihov zaključak da je korišćenje nuklearnih elektrana bezbednije od drugih postrojenja za dobijanje energije! Tome se oštro suprotstavljaju borci za zdravu životnu sredinu.
- Na skupu su pozvani svi promoteri nuklearne tehnologije koji imaju za cilj da se moratorijum ne produži i da se u Srbiji grade nuklearne centrale. Nije bilo nikog iz ekoloških udruženja ili NVO organizacija koje se zalažu sa zaštitu životne sredine, a to je nedopustivo, pa makar se radilo o SANU - kaže za "Vesti" narodni poslanik i predsednik Zelenih Srbije Ivan Karić.
I Nemci zatvaraju postrojenja
Posle havarije u Fukušimi, Nemačka je odlučile da zatvori sve nuklearne reaktore do 2022. godine. Pre odluke o zatvaranju, Nemačka je iz tih centrala dobijala 23 odsto struje. |
U uvodnom govoru predsednik SANU Nikola Hajdin primetio je da to što je u Srbiji na snazi moratorijum, ne "sprečava susedne države da koriste postojeće i planiraju izgradnju novih".
- Bezbednost rada nuklearnih elektrana, a posebno bezbedno skladištenje i trajno odlaganje nuklearnog otpada, bitni su faktori pri odlučivanju da li će Srbija graditi sopstvene ili zajedničke nuklearne elektrane u susednim državama - rekao je, između ostalog Hajdin, ostavljajući izveštačima prostora da tumače da se on zalaže za izgradnju nuklearnih centrala.
Prvi čovek SANU, međutim, za "Vesti" je to demantovao rečima da je ovo pitanje "ostavio otvorenim", te nas profesorski uputio da pročitamo ceo njegov govor. A u njemu, između ostalog piše da je "...pored neophodnog daljeg razvoja mreža termoelektrana i hidroelektrana, imperativ postaju nove tehnologije čiji je cilj da značajno povećaju učešće obnovljivih izvora energije u ukupnom energetskom bilansu".
Posle velike nuklearne havarije u Černobilju u Ukrajini 1986. godine Srbija je uvela moratorijum na izgradnju nuklearnih centrala koji ističe 2015. S vremena na vreme, oglase se zagovornici proizvodnje električne energije nuklearnom tehnologijom. Njihov adut da ova tehnologija nije ništa manje opasna od drugih koji se masovno koriste za proizvodnju struje, posebno je uzdrman posle havarije u Fukušimi u Japanu.