Tabla Aćif-efendiji kao misa za Pavelića
Postavljanje spomen-ploče Aćifu Hadžiahmetoviću, poznatijem kao Aćif-efendija, u Novom Pazaru izazvalo je, osim u Srbiji, burna reagovanja i u inostranstvu.
Direktor Centra za istraživanje nacističkih zločina iz Jerusalima "Simon Vizental", Efraim Zurof izjavio je da je postavljanje spomen-ploče Aćifu-efendiji, nacističkom zločincu, nečuven čin i da je "deo šireg fenomena u istočnoj Evropi - veličanja i rehabilitovanja nacističkih zlikovaca i pokušaja da se oni prikažu kao heroji".
Spomen-ploča Aćif-efendiji postavljena je samo nekoliko dana nakon nečuvene izjave Stjepana Razuma, hrvatskog sveštenika i istoričara koji je tvrdio da je Jasenovac izmišljen.
- Postavljanje spomen-ploče Aćifu-efendiji slično je misama koje se u Zagrebu i Splitu organizuju Anti Paveliću - naglašava Zurof.
Ignorišu naredbu Vlade SrbijeUprkos naredbi Vlade Srbije da bude uklonjena, spomen-tabla Aćifu-efendiji, još stoji u centru Novog Pazara. Uklanjanje bi trebalo da izvrši Gradska uprava koju čini i stranka SDA i SDP-a, čelnici SDA bili su glavni zagovornici postavljanja table. Predsednik BNV-a Esad Džudževć zapretio je vlastima u Srbiji da će ih tužiti ako tablu uklone. |
Aćif-efendija je, kao saradnik Hitlera i zagovornik Velike Albanije, osim Srbe i Bošnjake neistomišljenike, u Novom Pazaru uništavao, i Jevreje, kojih je do 1941. u Novom Pazaru živelo 230. Početkom 1942. svi su, po naredbi Nemaca, a u saradnji sa muslimanskom milicijom, kojom je komandovao Hadžiahmetović, pohapšeni, držani dva dana u novopazarskoj tvrđavi, a potom isporučeni Nemcima i likvidirani u logoru Sajmište u Beogradu.
U knjizi "Holokaust u Srbiji" kao jedno od najvećih stratišta Jevreja navodi se Novi Pazar.