Ugrožen i Zakon o dijaspori!
Ukoliko u novoj vladi Ministarstvo za dijasporu bude zamenjeno kancelarijom, dugo čekani Zakon o dijaspori neće biti primenljiv. Predstavnici naprednjaka u Skupštini kažu da je ova mera neophodna zbog velikih troškova, dok predsednik skupštinskog Odbora za dijasporu Aleksandar Čotrić za "Vesti" kaže da je poslanički klub Srpski pokret obnove-Demohrišćanska stranka podneo amandman radi ispravke predloga ovog zakona.
- Podneli smo amandman za ispravku zakona. Između ostalog, tražimo da se kancelarija za dijasporu pripoji Ministarstvu spoljnjih poslova, i da se tamo prebace svi zaposleni i oprema iz nekadašnjeg Ministarstva za dijasporu - objašnjava Čotrić za "Vesti".
U isto vreme, kako "Vesti" saznaju iz odlazećeg Ministarstva vera i dijaspore poručuju da su i oni svim šefovima poslaničkih grupa u Skupštini juče uputili predlog amandmana sa istom sadržinom.
- Svim šefovima poslaničkih grupa upućen je amandman kojim se traži da ovaj resor bude pripojen Ministarstvu spoljnih poslova gde već postoji sektor koji se bavi problemima rasejanja - kažu iz ovog ministarstva.
Oni poručuju da bi formiranjem kancelarije za dijasporu pri vladi Srbije nastao pravni vakuum. Tri miliona naših ljudi u rasejanju izgubilo bi vezu sa matičnom državom, jer aktuelni Zakon o dijaspori i Srbima u regionu precizira da poslove vezane za rasejanje obavlja ministarstvo u čijoj nadležnosti je dijaspora. U tom slučaju, kancelarija za dijasporu neće imati mandat da sprovodi ovaj zakon.
Sa pravne tačke gledišta, pojašnjavaju izvori "Vesti", formiranjem kancelarije za dijasporu trebalo bi menjati i Zakon o dijaspori i Srbima u regionu, ali nadležnost za to ima samo resorni ministar, a ne šefovi kancelarija.
Posebna kancelarija
|