Petak 22. 11. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
3
Ponedeljak 25.06.2012.
11:17
Blic A

Od zaraženih namirnica godišnje oboli 25.000 ljudi

Na visokim temperaturama koje ovih dana prelaze 30 stepeni hrana predstavlja rizik po zdravlje. Da bi se zaštitili od crevnih zaraznih bolesti, potrošači bi posebno trebalo da obrate pažnju na čuvanje i pripremu namirnica koje se najlakše kvare: mleka, sireva, mesa, jaja i ribe.

Meso uvek treba uzimati iz rashladnih vitrina, što se podrazumeva i za mleko i mlečne proizvode, jaja...
 

Zbog upotrebe kontaminirane hrane, u Srbiji se godišnje beleži između 20.000 i 25.000 slučajeva crevnih zaraza, najviše tokom leta.

Da bi se to izbeglo, objašnjava dr Jelena Obrenović, epidemiolog i šef odeljenja za prevenciju i kontrolu zaraznih bolesti u Institutu za javno zdravlje Srbije “Batut”, namirnice treba kupovati isključivo u za to predviđenim objektima, i čuvati ih i spremati na adekvatan način.

- Sir, kajmak, meso, mleko i jaja uvek treba uzimati iz ispravnih rashladnih vitrina. Kupljeno meso u frižideru može da stoji 24 sata pre upotrebe, dok bi mleveno meso i ribu trebalo iskoristiti istog dana - ističe dr Obrenović.

Trajno mleko nakon otvaranja mora stajati u frižideru, a bezbedno ga je koristiti tri dana od otvaranja.

Posebnu pažnju treba obratiti na konzervisanu hranu koja može da izazove botulizam. Poklopac konzerve ne sme biti ispupčen, i treba pogledati datum proizvodnje, rok trajanja i deklaraciju.

Na šta obratiti pažnju

* Sveže meso ima svežu boju, elastičnu konzistenciju i svojstven miris
* Sveža riba ima sjajne škrge, bistre oči, svojstven miris i čvrstinu
* Konzerve moraju da imaju ravan poklopac
* Jaja ne smeju da imaju neprijatan miris
* Termički obrađena hrana mora se odvajati od sirove
* Obavezno prati ruke pre kontakta sa hranom i voditi računa o higijeni pribora

- Voće se čuva na sobnoj temperaturi, a povrće u frižideru. Namirnice je najbolje čuvati u staklenoj ambalaži, a povrće u papirnim kesama jer upijaju vlagu. Pre upotrebe voće treba oprati pod mlazom higijenski ispravne vode, kao i lisnato povrće i to list po list - kaže doktorka Obrenović.

Termički obrađena hrana mora biti odvojena od sirove, a to važi i za njenu pripremu, što znači da se ista daska ne može koristiti za sečenje i spremljenog i sirovog mesa.

Kuvana hrana na sobnoj temperaturi može da stoji dok se ne ohladi da može da se stavi u frižider i trebalo bi da se pojede u roku od dva dana.


- Za putovanje, hranu treba nositi u ručnom frižideru ili jesti suvu hranu. Mesne prerađevine treba izbegavati, a puter zameniti margarinom - savetuje dr Obrenović i dodaje da na je putovanjima najbolje piti flaširanu vodu i da treba izbegavati led.

U cilju zaštite potrošača i plasiranja bezbedne hrane životinjskog porekla, Veterinarska inspekcija će do septembra obavljati pojačane kontrole objekata koji nude ove vrste namirnica.

POVEZANE VESTI

Ponedeljak 25.06.2012. 13:35
Ako neko ne koristi dovoljno svoja čula da shvati da pašteta ili bilo šta drugo jeste pokvareno i nije za upotrebu, onda neka mu je Bog u pomoći! Salmonela ne može da se namiriše, ali leti se i jede sveže voće i povrće, ili termički obrađena klopa. Nažalost, najviše su ugrožena deca i stari. Dve nedelje ago, rumsterdamski penzosi dobiše pomoć u vidu mesnih prerađevina industrije mesa Matić iz NS. Svima je promakao datum trajanja koji ističe krajem jula ove godine. Kad sam skrenuo pažnju starijoj gospođi na datum reče mi: "Pa, šta?! Neću umreti!" Šta reći?!
Ponedeljak 25.06.2012. 15:49
A šta reći na komšiju piljara, koji zbog štednje noću isključuje rashladne vitrine?
Ponedeljak 25.06.2012. 11:32
Ovo sve odavno sam proucila i postajem naporna vise pricajuci ljudima iz moje okoline koliko je potrebno biti savestan sto se tice cuvanja hrane...Ljudi su dosta neoprezni a kad sam svojevremeno na jednom kursu o svemu ucila prenerazila sam se kakve bolesti mogu da se dobiju neadekvatnim cuvanjem hrane...Pomenuti botulizam je smrtonosan nema se vremena za reakciju a najcesce se moze dobiti zbog pastete...poklopac kako je napisano ne sme biti ispupcen..o drugim namirnicama da ne govorim...salmonela je isto tesko oboljenje..ne zelim da budem opsednuta ali me priznajem strah pomalo kad po ovoj vrucini jedem negde ne znajuci da li je sve dobro cuvano...najsigurnija sam kad sama spremim...
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
bik21. 4. - 21. 5.
Budite promišljeni pred osobom koja vas je zaintrigirala svojom pojavom ili pričom o poslovno finansijskoj saradnji. Konsultujete svoje saradnike, pre nego što donesete neku zvaničnu odluku. Više glava potencijalno može da smisli bolje rešenje. U susretu sa voljenom osobom, trebate uživati u ljubavi.
DNEVNI HOROSKOP
jarac21. 12. - 21. 1.
Od vas se očekuje da ostvarite neku zapaženu ulogu u poslovnim susretima. To što okolina veruje u vaše sposobnosti predstavlja dovoljan povod, da pružite svoj maksimum u onoj oblasti za koju imate najviše interesovanja ili afiniteta. Važno je da vas neko posmatra toplim pogledom i danas ćete biti zadovoljni.
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
  • 2024 © - vesti online