"Razmena teritorija između Srbije i Kosova sprečava krvoproliće"
Razmena približno jednakih delova teritorije i stanovništva između Srbije i Kosova mogla bi da ojača dugoročnu stabilnost regiona, ocenio je republikanski kongresmen u SAD Dejna Rorabaker u analizi objavljenoj u listu Vol strit džornal.
Kako je ukazao Rorabaker, da bi se sprečilo ponovno krvoproliće na Balkanu, potrebno je pokrenuti novu inicijativu za postizanje mira "kojom bi se našla rešenja za uzroke sukoba".
Međunarodna zajednica bi zato prvo trebalo da prizna da bi "učvršćivanje neformalne podele severnog Kosova" moglo da uništi sve što je do sada učinjeno u obnovi Kosova, njegovih institucija i ekonomije, prenosi list.
"Zatim bi trebalo primenom nove, hrabre strategije, kosovskim Srbima priznati pravo na samoopredeljenje, uz poštovanje suvereniteta Kosova", rekao je Rorabaker i dodao da, kao što kosovski Albanci treba da imaju nezavisnost koju žele, "tako bi i većina stanovništva na severu Kosova trebalo da bude deo Srbije, ako to želi".
"Jedno od rešenja koje bi bilo u skladu s pravu na samoopredeljenje i koje bi učvrstilo dugoročnu stabilnost bila bi pravedna razmena približno jednakih delova teritorije i stanovništva između Srbije i Kosova", objasnio je.
"Ne severu Kosova Srbi bi, ako bi se na to izjasnili glasanjem, trebalo da budu prebačeni pod suverenitet Srbije. Istovremeno bi većinski albansko stanovništvo na jugu Srbije moglo da postane deo Kosova, ako tako odluče. To bi omogućilo svim stranama priliku za jednaku razmenu, zasnovanu na pravednosti i samoopredeljivanju obeju strana", dodao je američki kongresmen.
On je ukazao i da se slaže sa bivšim koordinatorom Pakta za stabilnost jugoistočne Evrope Erhardom Busekom, da iako Brisel i Vašington kažu da se granice ne mogu menjati, ako bi "Priština i Beograd sklopili dogovor, onda bi se i Evropljani i Amerikanci sa tim složili".
Razmenom zemlje, zasnovanoj na pravima obe strane na samoopredeljenje, Beograd, Priština i njihovi partneri sa Zapada mogli bi da dovedu do napretka u status kvo i pomognu u rešavanju problema mirnim putem, umesto da se njihovim ignorisanjem konačno izazovu sukobi, zaključio je Rorabaker.