"Tamna strana hrvatske letnje bajke"
Uprkos sjajnim brojkama, postoji "tamna strana hrvatske letnje bajke", a to je da zemlji nedostaje radnika, naročito na obali, javlja "Dojče vele".
Za hrvatskog ministra turizma Garija Capellija ovo je bilo dobro leto, piše Dojče vele, uz reči ministra kako bi Hrvatska do kraja godine trebalo da pređe brojku od 100 miliona turista. Ministar je rekao i kako je u prvih sedam meseci ove godine zabeleženo 7,5 miliona noćenja više nego u istom razdoblju prethodne godine.
Ali, uprkos sjajnim brojkama, postoji "tamna strana hrvatske letnje bajke", a to je da zemlji nedostaje radnika, naročito na obali. Tržištu nedostaje kuvara, uslužnog osoblja, čistača i vaspitača. Rezultat toga je 2.700 nepopunjenih radnih mesta usred vrhunca sezone, od čega neka pripadaju i građevinskom i zdravstvenom sektoru.
Glavni razlog tome je ulazak Hrvatske u Evropsku uniju i olakšana mobilnost, zbog čega je mnoštvo Hrvata u potrazi za poslom odselilo u druge evropske zemlje.
U Nemačku se u 2016. godini odselilo 56.000 Hrvata, hiljade drugih sreću su potražili u Irskoj i Austriji. Ovakav egzodus za Hrvatsku je problem s kojim se sve teže nosi, koji zvuči kao pravi paradoks.
U jednu ruku, postoji velika potreba za radnicima u turističkom sektoru, a s druge strane stoji brojka od 170.000 nezaposlenih Hrvata. Stopa nezaposlenosti viša je od evropskog prosjeka, ali nezaposleni Hrvati ne mogu pomoći u turizmu ili u građevinskom sektoru jer nisu dovoljno kvalifikovani.
Hrvatska privredna komora rešenje za to vidi u ublažavanju postojećih pravila i lakšem uvođenju inostrane radne snage, uz predlog kako bi i maloletnicima trebalo biti omogućeno da povremeno rade tokom turističke sezone.
Stručnjaci su skeptični prema takvom predlogu, upozoravajući kako bi u tom slučaju već postojeća eksploatacija radne snage u slabije plaćenim poslovima poprimila još veće razmere.
Dojče vele poziva se na izjavu Ljube Jurčića koji smatra da je postojeća situacija poprilično ozbiljna, zbog čega bi u budućnosti mogli imati ne samo manjak radne snage, već i manjak stanovništva. A to znači pretnju najvažnijem poslovnom sektoru - budućnosti mlađih generacija.