Šokantno: Za dan "nestane" 5 autobusa Hrvata
Svaka objava novih rezultata Ankete o radnoj snazi u Hrvatskoj podsetnik je na slabosti domaćeg tržišta rada.
Nezaposlenost u zoni evra najniža od 2009.
Sa svakom od njih službeni podaci o stopama nezaposlenosti i zaposlenosti, koji u novije vreme beleže pozitivne trendove, dobijaju drugu dimenziju.
To vredi i za najnovije podatke državnih statističara o radnoj snazi, odnosno aktivnosti stanovništva.
Prema njima, broj ekonomskih aktivnog stanovništva u Hrvatskoj - što uključuje i zaposlene i one koji to nisu ali traže posao - u trećem tromesečju 2016. pao je na godišnjem nivou za čak 82.000 osoba, na 1.845.000, a time je stopa aktivnosti smanjena za čak dva postotna boda, sa 53,5 na 51,4 odsto.
- Ispada da nam iz ekonomske aktivnosti nestaje približno pet autobusa na dan - slikovito je opisao najnovije rezultate DZS-ove Ankete jedan analitičar.
Ona, naime, upućuje da je broj zaposlenih u trećem lanjskom kvartalu u poređenju sa istim razdobljem godinu pre porastao za skromnih 14.000, na nešto manje od 1,63 miliona, dok je broj nezaposlenih pao za 95.000.
Broj ekonomski neaktivnog stanovništva starosti iznad 15 godina istovremeno je porastao za oko 74.000, na blizu 1,75 miliona. Za većinu analitičara Anketa o radnoj snazi mnogo više govori o razmerama iseljavanja nego što to sugeriše službene brojke o migracijama.
Među ostalim, to se objašnjava time što se mnogi odjavljuju tek kada prođe vreme. Kako bilo, zanimljivo je primetiti da je u radno najpotentnijoj starosnoj grupi, od 25 do 49 godina, broj aktivnih pao za 63.000 (na 1,16 miliona), a istovremeno je u toj kategoriji onih koji rade smanjen za oko 7.000, na 1,05 miliona). S obzirom na nepovoljne demografske i migracijske trendove, malo koga baš iznenađuju i poslednji pokazatelji tržišta rada.
Ono već dugo boluje od strukturnih slabosti poput niske stope aktivnosti i zaposlenosti, a migracijski trendovi samo ih produbljuju, tim pre što najčešće odlaze cele porodice.