"Izetbegović radi isto što i njegov otac 1992. godine"
"Bošnjaci se očigledno boje da bi normalizacijom odnosa sa Srbijom izgubili 'kapital nevine žrtve' na kome zasnivaju svoju spoljnopolitičku strategiju", ocenjuje profesor Nenad Kecmanović.
Izvinjavali se i Vučić i Nikolić...
I zahtev za reviziju presude Međunarodnog suda pravde po tužbi BiH protiv Srbije za genocid Kecmanović vidi kao pokušaj Sarajeva da osveži i ojača taj "kapital nevine žrtve".
Kecmanović podseća da nema šta Beograd nije činio da se uspostave dobrosusedski odnosi sa Sarajevom, i da dođe do pomirenja i poverenja između dve države:
- Izvinjavali su se i Nikolić i Vučić i oni pre njih, ali je aktuelni premijer Srbije otišao najdalje. Rizikujući negativne reakcije nacionalnog mnjenja, on je pretrpeo kamenovanje u Srebrenici, finansijski pomogao razvoj ove opštine (budžetskim parama), ugošćavao Izetbegovića... Odgovor su uvek bile opstrukcije, uvrede i provokacije - kaže Kecmanović
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić uputio je pre četiri godine izvinjenje za zločine koje su pojedinci počinili nad Bošnjacima u ime Srbije i srpskog naroda i to je u stranim medijima protumačeno kao prekretnica u odnosima Srbije i Bosne i Hercegovine i značajan zaokret ka pomirenju u regionu.
"Klečim zbog toga, evo klečim i tražim pomilovanje za Srbiju zbog zločina koji je izvršen u Srebrenici. Izvinjavam se za zločine koje je u ime naše države i našeg naroda učinio bilo koji pojedinac", reči su koje je Nikolić izgovorio u intervjuu za sarajevsku televiziju, ali on ipak nikad nije zvanično posetio Sarajevo, iako je ta poseta više puta neformalno najavljivana.
Obnova postupka - "pucanj u prazno"
Pravno gledajući, smatra Kecmanović, bošnjački pokušaj obnove postupka pred Međunarodnim sudom pravde je "pucanj u prazno". Niko od eksperata ne vidi nove validne dokaze, a u međuvremenu su čak četiri takva pokušaja odbijena, pa će, kaže, i ovaj biti odbijen.
- Bakir podnosi tužbu "pod firmom" BiH, protiv volje druga dva naroda. Nije li to ono isto što je radio njegov otac Alija, kada je 1992, protiv volje srpskih predstavnika, raspisao referendum o secesiji BiH od SFRJ. Radi se zapravo o kontinuitetu jedne politike koja BiH čini neodrživom i gura u raspad - pita se Kecmanović.