Bosna pred novom promenom granica?
"Da li su ideje Bakira Izetbegovića da se ukine Republika Srpska i hrvatskih parlamentaraca da njihov narod dobije svoj entitet - početak kraja BiH kakvu poznajemo? Preti li novo unutrašnje prekrajanje granica ili čak raspad ove države koja je utemeljena dejtonskim mirovnim sporazumom?", pita se "Sputnjik".
Tenzije u Bosni i Hercegovini, koje traju još od proslave Dana Republike Srpske, ne samo da se ne smiruju već se čini da "bosanski lonac" polako dolazi do tačke ključanja. U amandmanu koji su hrvatski poslanici Evropskog parlamenta predložili sa kolegama iz Poljske i Slovačke, EP bi trebalo da pozove međunarodnu zajednicu da pokrene razgovore o ustavnim reformama u BiH. Konačni cilj bio bi stvarane federalne jedinice sa hrvatskom većinom.
Slobodan Šoja, istoričar i diplomata iz Sarajeva, kaže da je od samog početka stvaranja BiH, hrvatska želja bila da se BiH ustroji kao država sa tri entiteta, i to je nešto što će i ubuduće ostati njihova želja, sve dok je ne ostvare. Pitanje je, međutim, navodi Šoja, da li neka od velikih zemalja želi da se BiH ustroji kao troentitetska zemlja.
Međutim, on kaže da ova priča u Evropskom parlamentu nije nimalo naivna niti, već nešto što u budućnosti, mada ne tako bliskoj, može doneti ovo što su trenutno hrvatske težnje.
- Sa jedne strane Bošnjaci su vrlo energično protiv toga, dok Republika Srpska to prihvata na vrlo diplomatski način, po principu - radite šta hoćete u Federaciji, dokle god ne dirate granice RS - smatra ovaj istoričar.
- Diranje u Republiku Srpsku sigurno neće dozvoliti ni Srbi ni Zapad. To bi bila ona crvena linija koja se ne prelazi, jer u suprotnom postoji opasnost ponovnog dolaska u fazu ratnih priprema u BiH. Međutim, mnogo više od apelacija i sličnih stvari brine me ponašanje Srba, Hrvata i Bošnjaka koji neprekidno stvaranjem novih kriza skreću pažnju sa osnovnih problema, a to je ekonomska kriza u BiH - zaključuje Šoja, prenosi "Sputnjik".