Da li Federacija BiH postaje "muslimanija"?
Zabrana alkohola, masovna prodaja zemljišta Arapima, natpisi na arapskom na Ilidži, popis po kojem je BiH zemlja sa većinskim muslimanskim stanovništvo... Sve su ovo teme koje navode na pitanje o tome u šta se pretvara BiH.
Nova pravila
Bošnjaci u Sarajevu Novu 2017. godinu dočekaće na Trgu kao i veći deo sveta, ali sa malom razlikom - ove godine je Kanton Sarajevo doneo odluku da će se praznici provesti uz muziku i pesmu, ali bez alkohola.
Mnogima je to zazvučalo čudno, a neke je čak takva odluka navela na pomisao da zvanično Sarajevo Novu godinu proslavlja po šerijatu, drugim rečima, po pravnim normama koje predstavljaju skup svih propisa iz oblasti verskog i svetovnog prava na osnovu kojih su uređeni odnosi u islamskoj zajednici, to jest po Kuranu.
Takvo mišljenje izneo je za bosanske medije i verski analitičar Mehmedalija Nuhić, rekavši da je to loša poruka za turiste koji posećuju Sarajevo, posebno za praznike.
- Nikakvu drugu atmosferu stranci neće osetiti do utiska da su došli u jednu versku državu, u jednu antisekularnu državu - naveo je on.
"Islamska država"
Da li je ovo baš tako kako to bosanski mediji i analitičari vide vreme će pokazati, ali u međuvremenu, nije nepoznata činjenica da se u poslednje vreme veoma insistira na tome da se Bosna i Hercegovina predstavi kao država Bošnjaka kao većinskog naroda.
Pročitajte još:
* "Stranci su rasturili Jugoslaviju, rasturiće i Bosnu!"
* "Zna Hrvatska kako mudžahedini ulaze u BiH: Na Ozrenu su sekli glave Srbima"
Tome u prilog ide i rezultat nedavno održanog popisa u BiH po kojem je ispalo da 51 odsto stanovništva čine muslimani, zbog čega rezultate popisa nije priznala Republika Srpska, a ni Hrvati se nisu baš složili sa tim podatkom.
Upravo zbog toga sve je više onih koji sve glasnije pričaju da se od BiH pravi - islamska država.
Najezda Arapa
U prilog toj tezi možemo da dodamo i nedavno iznesen podatak da je sve više Arapa koji kupuju zemlju u Bosni i Hercegovini, kao i da se taj broj u poslednje dve godine povećao.
Posebno su zainteresovani za kupovinu srpske imovine u Federaciji BiH, izuzetno u oblasti oko Sarajeva.
Na Ilidži, sarajevskom naselju, kažu da je arapski „postao drugi jezik“, te da je od obaveštenja o prodaji stanova do cene kebaba — sve napisano na arapskom.
Arapi su doskočili zakonskim ograničenjima za posedovanje nekretnina u BiH, otvarajući preduzeća preko kojih kupuju zemljište i objekte, a potom ih zatvaraju. Međutim, tačnih podataka o tome koliko se nekretnina u Federaciji BiH nalazi u vlasništvu Arapa nema, kao ni podataka kako su došli do njih.