Zašto je sumnjiv Izetbegovićev potpis na Dejtonski sporazum?
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je na suđenju generalu Ratku Mladiću pred Haškim tribunalom da je Alija Izetbegović stavio veoma sumnjiv potpis na Dejtonski sporazum, jer ga je potpisao kao predsednik BiH, koja uopšte nije postojala, niti je on bio predsednik BiH.
- Međutim, zemlje koje su bile pokrovitelj tog sporazuma smatrale su da to tako treba da bude. Izetbegović je nastavio da se lažno predstavlja, nije imao BiH, niti je bio predsednik te BiH - napomenuo je Dodik u Hagu, dajući iskaz kao kao svedok odbrane na suđenju generalu Mladiću.
Pročitajte još:
* Dodik svedoči na suđenju Mladiću
On je dodao da je ubrzo nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma, koji je predvideo da je BiH sastavljena od dva entiteta i tri konstitutivna naroda, Izetbegović u želji da unutra reformiše Dejtonski sporazum, tražio od Ustavnog suda da se konstitutivnost naroda prizna na području cele BiH.
- Izetbegović je podneo apelaciju da Ustavni sud BiH proglasi konstitutivnost svih naroda, odnosno Srba, Hrvata i Bošnjaka na prostoru čitave BiH, što je učinio Ustavni sud, koji čine devet sudija, od čega je šest domaćih i tri strana, gde je četvoro domaćih sudija bilo protiv te odluke, a dvojica sudija Bošnjaka i tri stranca su donela odluku i proglasila konstitutivnost ova tri naroda na prostoru čitave BiH - naveo je Dodik.
Izetbegović uveo narod u rat
On je dodao da je time počelo urušavanje Dejtonskog sporazuma i balansa koji je uspostavljen tim sporazumom sa mehanizmima zaštite koji su dati konstitutivnim narodima na zajedničkom nivou.
- Izetbegović je, kad je trebalo da ukine konstitutivnost, to i uradio i uveo narod u rat, a kad je trebalo da nastavi svoj ratni pohod u BiH političkim sredstvima, on je dobio konstitutivnost na području BiH, ubeđen da će na taj način obezbediti dominaciju Bošnjaka u celoj BiH - poručio je Dodik.
Prema njegovim rečima, danas kao rezultat takve politike imamo majorizaciju, pre svega, Hrvata u BiH i pokušaj da se to nametne Srbima.