Lažni predsednik nepostojeće države
Alija Izetbegović je posle raspisivanja nelegalnog referenduma o secesiji Bosne od Jugoslavije, govorio da je spreman da žrtvuje mir zarad nezavisnosti čime je rat u ovoj republici mogao da počne, a on ga je prizivao, izjavio je predsednik RS Milorad Dodik na suđenju generalu Ratka Mladića.
On je optužio Izetbegovića da se prilikom potpisivanja Dejtonskog sporazuma lažno predstavljao, te da je i njegov paraf na ovaj dokument sporan.
- Potpisao je Dejtonski sporazum predstavljajući se kao predsednik BiH, a prava istina je da niti je on tada bio predsednik niti je ta država tada postojala - kazao je Dodik.
On je veći deo svog svedočenja posvetio političkim prilikama pre rata u BiH, objašnjavajući da o većini ključnih događaja može da svedoči kao akter, ali i političar koji nikada nije bio član vodeće srpske partije - SDS. Dodik je istakao da je u procesima razgrađivanja Bosne, ključna uloga bila uloga Izetbegovića.
Pokušaj diskreditacije
Tokom unakrsnog ispitivanja, tužilac Trigera je pokušao da diskredituje Dodika podsećanjem na svedočenje u procesu Brđanin.
- Stojim iza svake reči, svake rečenice i svake ocene koje sam izjavio u procesima Brđaninu, Biljani Plavšić, Karadžiću i sada Mladiću - odgovorio je Dodik.
- Prva se formira nacionalistička SDA predvođena Izetbegovićem, čovekom koji je zbog promovisanja radikalnog islamizma ležao u zatvoru. On je prethodno napisao "Islamsku deklaraciju" koja je predviđala šerijatsko uređenje države. To je bila preteča sadašnje ideologije islamskih država koje danas možemo videti u svetu - kazao je Dodik.
- U Sjekovcu kod Bosanskog Broda, Patriotska liga je počinila zločine nad Srbima i to nikome tada nije bilo sporno. Ali, rat je počeo ranije, u Sarajevu, kada je ubijen otac mladoženje na srpskoj svadbi. Taj događaj je uznemirio Srbe, jer je svima bilo jasno da je to akt mržnje prema jednom narodu - kazao je Dodik.
On je rekao da je većinska srpska stranka, SDS, do poslednjeg trenutka želela da se očuva SFRJ sa BiH kao sastavnim delom, a da kada je formirana Skupština Republike Srpske, nisu postojala ni usmena ni pismena naređenja o proterivanju ili etničkom čišćenju muslimana.
- Dosta dugo se govorilo o šest strateških ciljeva Srba, ali politika tog vremena nije bila politika etničkog čišćenja, već upravo suprotno - objasnio je Dodik. -Pre rata, Izetbegović je srušio princip konstitutivnosti tri naroda u BiH, koji je bio zagarantovan Ustavom SFRJ. To je učinio zato što je verovao da će muslimani, sa 49 odsto stanovništva, uspeti da uzmu primat nad celom državom. Međutim, po potpisivanju Dejtonskog sporazuma, on je učinio suprotno. Uspeo je da preko Ustavnog suda BiH, glasovima dvojice bošnjačkih i trojice stranih sudija, uvede konstitutivnost svih naroda na celoj teritoriji čime je samo nastavio svoj rat, ali političkim sredstvima. Tako je počelo urušavanje Dejtona - objasnio je Dodik.