Linta Fergusonu: A gde je Rezolucija o Srpskoj Krajini?
Predsednik Koalicije udruženja izbeglica Miodrag Linta izrazio je žaljenje zbog stava britanskog ambasadora u BiH Edvarda Fergusona o rezoluciji o Srebrenici.
Ferguson je u intervjuu banjalučkim "Nezavisnim novinama" u subotu istakao da i dalje smatra da je Savet bezbednosti UN trebalo da usvoji Rezoluciju kojom se zločin u Srebrenici kvalifikuje kao genocid.
Pročitajte još:
* Zločini o kojima se ne govori: Zašto su srpske žrtve manje važne?
* Hrvatski portal: HDZ-ov vašar u Kninu, podignut spomenik Tuđmanu
* Dojče vele: Kako je moguće da Hrvatska negira masovni zločin počinjen u "Oluji"?
Osim toga, Ferguson je kao jedan od argumenata za usvajanje Rezolucije naglasio da je Srebrenica bila pod zaštitom UN, ali da UN nisu uspele da spreče zločin koji se desio 1995. godine.
Kako se navodi u saopštenju Koalicije udruženja izbeglica, Linta je podsetio da se u Srebrenici desio težak zločin nad Bošnjacima, ali i da se isto tako težak zločin desio nad 3.500 Srba u srednjem Podrinju (Srebrenica, Skelani, Bratunac, Milić, Vlasenica, Osmaci, Zvornik), od kojih su skoro polovina ubijenih bili civili.
- Zbog toga, nastojanje da se jedan od zločina koji su se desili na prostoru BiH kvalifikuje kao genocid, neće doprineti pomirenju i neće obezbediti da se iz tragedija u prošlosti izvuku pouke za budućnost - naglasio je Linta.
Kako se dodaje, Linta podseća Fergusona da je Krajina, takođe, bila pod zaštitom UN, ali da UN nisu uspele da spreče zločin koji se desio avgusta 1995. godine kada su hrvatske oružane snage u zločinačkoj akciji "Oluja“ proterale preko 220.000 Srba, ubile 2.000 Srba i opljačkale i uništile oko 40.000 stambenih, privrednih i pomoćnih objekata.
- To je bilo najveće etničko čišćenje koje se desilo na tlu Evrope posle Drugog svetskog rata. Ne treba dopustiti nikome da ignoriše navedene činjenice, da pokuša da opravda zločin i etničko čišćenje, ili da za njega traži izgovor - naglasio je on.
Linta apeluje na ambasadora Fergusona da razume da bi UN kao instituciji Krajina morala da bude barem jednako važna kao što je to Srebrenica.
Zbog toga bi Savet bezbednosti morao da usvoji Rezoluciju kojom bi se osudilo etničko čišćenje Srba sa krajiškog prostora i zločini protiv srpskih civila i zarobljenika tokom i nakon zločinačke akcije "Oluja“.
Ferguson je u subotu, odgovarajući na pitanje "Nezavisnih" da li je bilo potrebno podnositi na usvajanje "rezoluciju o genocidu" u Srebrenici u SB UN kada su već međunarodni sudovi to presudili, rekao da "treba početi s razumevanjem toga koliko je Srebrenica važna UN kao instituciji".
On je "uputio izazov" svakom ko "objektivno pročita rezoluciju da onda kaže da je antisrpska".
- U rezoluciji se nijednom ne pominju Srbi, Srpska ili Srbija. Mi ne vežemo zločin u Srebrenici sa srpskim narodom i mislimo da ni drugi to ne treba da rade - rekao je, između ostalog Ferguson, navodeći da je šteta što je ruski veto sprečio dobijanje podrške od SB UN.