Tužilac Specijalnog suda u Bosni štitio ubice Srba
Dok su boravili u BiH, strani tužioci u Tužilaštvu BiH uglavnom su se - brukali. Osim što su praktično uveli selektivan pristup u slučajevima ratnih zločina, izbegavajući da procesuiraju zločine nad Srbima, dobar deo stranaca je dizao politički montirane optužnice koje su redom padale.
Izuzetak nisu Britanac Džonatan Ratel (danas zaposlen u Specijalnom tužilaštvu Kosova) i Amerikanac Dejvid Švendimen (novi glavni tužilac Specijalnog suda za ratne zločine OVK), koji su jedan deo karijere u BiH proveli zajedno radeći u Tužilaštvu.
Ratel je u BiH došao 2003, a otišao 2007. godine, dok je Švendimen stigao 2006, a Sarajevo je napustio tri godine kasnije. Samo tri dana pre nego što je napustio funkciju, Švendimen je obustavio istragu u slučaju Tuzlanska kolona, zatim je amnestirao Vahida Alagića, Faika Špagu i Ziju Landžu za brutalne zločine nad Srbima u Konjicu, iako su nadležni srpski organi prikupili brojne dokaze.
Prema nezvaničnim informacijama, Švendimen je, pre odlaska, pokušao da obustavi i istragu u slučaju zločina Petog korpusa takozvane Armije BiH pod komandom Atifa Dudakovića, ali to mu nije uspelo.
Upravo zbog rada pravosudnih organa BiH, posebno pomenutih tužilaca, RS namerava da sprovede referendum. Predsednik Srpske Milorad Dodik, obrazlažući inicijativu o referendumu, podsetio je da su strani tužioci na kraju svojih mandata, donosili odluke o obustavljanju istraga za ratne zločine nad Srbima.
- Sramnu odluku doneo je strani tužilac Švendimen u slučaju Tuzlanska kolona, kao i tužilac Džad Romano u slučaju Dobrovoljačka. Svirepi zločini nad nedužnim mladićima JNA u povlačenju iz Sarajeva i Tuzle, nisu dočekali presude. Ubistva nesporna, žrtve poznate, a počinioci nikad presuđeni - naglasio je Dodik.
Švendimen je sada glavni tužilac Specijalnog istražnog tima za zločine na Kosovu i očekuje ga formiranje Specijalnog suda. Od toga kako bude obavljao svoj zadatak, zavise i ishodi budućih sporova u kojim se očekuje da će se naći neka od najistaknutijih imena OVK, danas dela kosovske političke i biznis elite.
Džonatan Ratel radi u Specijalnom tužilaštvu Kosova, a njegovo ime je spominjala i suspendovana tužiteljka Mari Bamije u kontekstu navoda o neprofesionalnom radu. Specijalno tužilaštvo Kosova imalo je više neuspešnih procesa ratnih zločina koji su počinili pripadnici OVK.
Albanska opozicija neće sud
Opozicione kosovske partije najavile su da će uložiti žalbu Ustavnom sudu na skupštinsku odluku da usvoji amandamane koji omogućavaju formiranje Specijalnog suda za zločine OVK, čime bi formalno moglo da bude odloženo stupanje na snagu te odluke. Ustavni sud Kosova dužan je da u roku od 60 dana odgovori na ovaj zahtev.