Velika seoba
Migranti sa severa Afrike i sa Bliskog istoka sve masovnije beže put Zapada. Jedan od glavnih puteva vodi preko Balkana, pa je Srbija jedna od zemalja koje su se našle pod velikim talasom migranata iz Sirije, Avganistana, Iraka, Somalije...
Od početka godine u zemlju je ušlo 9.000 migranata, a do kraja godine se očekuje 30.000. Za to vreme Srbija je dodelila samo četiri azila, a samo njih 70 je do 1. maja dobilo lične karte. Čak 98 odsto onih koji traže azil ne žele da ostanu u Srbiji već da se skrase u zapadnoj Evropi.
S druge strane, u Hrvatskoj je za poslednjih 10 godina azil zatražilo samo 4.847 izbeglica, a odobreno je 150 azila, u proseku 15 godišnje. U Italiji pozdravljaju plan da se 20.000 imigranata rasporedi po državama EU, a Hrvatska treba da prihvati 315 osoba.
Iako je slovenački premijer Miro Cerar najavio prihvat tridesetak izbeglica, Slovenija će po kvotama koje odredila Evropska unija morati da primi 702 imigranta. U Sloveniju bi trebalo da stigne 207 imigranata, koji su još van područja Evropske unije, te 495 Sirijaca i Eritrejaca koji se nalaze u Italiji i Grčkoj.
Najalarmantnija je situacija u Makedoniji. Desetine hiljada izbeglica prođe kroz Makedoniju, a samo 20 zahteva za azil je odobreno u 2014. godini. Put od Makedonije do Austrije košta i do 3.500 evra. Na putu se dešava da im krijumčari otmu novac, pasoše, ostave negde na putu kod Kragujevca i kažu im: "Dobro došli u Mađarsku".