Kvote za izbeglice, test za EU
Ministarka unutrašnjih poslova Austrije Johana Mikl Lajtner smatra da je rešenje pitanja izbeglica egzistencijalno pitanje za EU. Ona je, u intervjuu bečkom dnevniku "Prese", naglasila da je potrebno spoljnu granicu Unije ojačati i istovremeno stvoriti legalne puteve ka Evropi.
Po njenim rečima, niko nije računao sa drastičnim povećanjem broja izbeglica do kojeg je došlo od kraja prošle godine, pa ističe da je čitava Evropa suočena sa ovim problemom.
- Moramo ojačati Fronteks, zemlje članice moraju da se uključe pojačano kroz osoblje i tehničku podršku. Spasavanje u Mediteranu mora biti prioritet. Potom ne sme biti primenjen automatski ulazak u Evropu, već u jedan prihvatni centar UNHCR na severu Afrike. Tamo će biti utvrđivana šansa za dobijanje azila, i potom izbeglice podeljene, uz pomoć kvota, na države EU - objasnila je Mikl Lajtner svoj predlog.
Na konstataciju da je predlog Evropske komisije o kvotama naišao na jak interni otpor, najavila je da će se zbog toga još snažnije boriti za kvote.
- Uverena sam da se radi o pitanju preživljavanja EU - poručila je Mikl-Lajtner.
U Grčkoj za dva dana 1.200 došljaka
Grčke vlasti su u istočnom Egeju privele za poslednja dva dana gotovo 1.200 migranata. Posle Italije, finansijski obogaljena Grčka je glavna destinacija migranata koji traže bolji život u EU. Samo od početka godine ih je pristiglo oko 30.000.
Ban: I ja sam bio izbeglica
Generalni sekretar UN Ban Ki-Mun, pozvao je međunarodnu zajednicu da pronađe nove načine da pomogne izbeglicama - ljudima kao što je i on sam. U obraćanju grupi izbeglica iz Avganistana, Sirije i drugih zemalja u Dablinu, Ban se prisetio bekstva svoje porodice od rata u Koreji. Generalni sekretar UN dodao je da svet mora da obezbedi bezbednije putanje koje će migranti koristiti.