Amerikanci rešavaju krizu u Makedoniji
U Skoplju u četvrtak borave zamenik pomoćnika državnog sekretara SAD za evropska pitanja Hojt Ji i američki ambasador u OEBS-u Daniel Baer, što makedonske medije navodi na zaključak da se Vašington, paralelno sa Briselom, uključuje u rešavanje makedonske političke krize.
Glavni akteri te krize vladajuća VMRO-DPMNE premijera Nikole Grueskog i najuticajniji opozicioni SDSM Zorana Zaeva drugi put su juče u Briselu razgovarali o prevazilaženju aktuelne političke situacije u Makedoniji, ali je i ta runda okončana bez konkretnog dogovora.
Posete američkih diplomata se u Skoplju tumači kao pojačan politički pritisak za sređivanje političke krize i preduzimanja mera za smanjenje napetosti i sprečavanje moguće radikalizaije nezadovoljstva.
Za narednu sedmicu je zakazan redovni sastanak šefova diplomatija EU na kome se očekuje zaključak za Makedoniju u kome će biti izražena zabrinutost zbog sve dublje političke krize.
Hojt Li je već boravio u Makedoniji u januaru prosle godine kada se takođe susreo sa političkim vrhom zemlje.
On će se i danas i sutra sastati sa liderom opozicionog SDSM-a Zoranom Zaevom kao i sa drugim partijskim liderima.
Pročitajte još:
* Gruevski ne pristaje na prelaznu vladu
* Makedonija na ivici ambisa: Moguć ukrajinski scenario
* I Jutjub koriste protiv opozicije
Baer je, inače, poznat kao žestoki kritičar vlasti.
- Zabeležili smo da ima ozbiljnih tvrdnji koje dovode u pitanje nezavisnost medija u Makedoniji, sudstva i poštovanja osnovnih demokratskih prava koje bi Vlada morala da štiti - izjavio je on nedavno pokazujući ozbiljnu zabrinutost zbog stanja u toj državi.
Pozivajući se na diplomatske izvore, makedonski mediji spekulisu da će zadatak američkih diplomata u Skoplju biti da preduprede moguću radikalizaciju stanja u zemlji.
Podseća se i da bi posle završetka istražnog postupka za slučaj "Puč", već najavljeno da bi tužilaštvo do kraja sledeće nedelje moglo da podigne tužbu protiv petoro od šestoro osumnjičenih za nelegalno prisluškivanje građana, prodaju prisluškivanih materijala kao i objavljivanje radi sopstvenih i partijskih interesa.
Jedan od okrivljenih je i lider SDSM-a Zoran Zaev koji bi, kako se navodi, mogao biti osuđen i uhapšen.