Skoplju "bomba" od opozicije
Pretnju lidera opozicione Socijaldemokratske stranke (SDS) Zorana Zaeva, koga je premijer Nikola Gruevski optužio da priprema puč u Makedoniji, overio je Centralni odbor partije.
To znači da će od ponedeljka aktivirati najavljenu "bombu", odnosno postepeno objavljivati sve dokaze o kriminalu i korupciji u vrhu vlasti, nezakonitom prisluškivanju na hiljade građana i lažiranju izbora.
Socijaldemokrati, koji mesecima bojkotuju rad Skupštine, u nekoliko navrata su tražili formiranje tehničke vlade i raspisivanje prevremenih izbora, ali vlast na čelu sa VMRO-DPMNE premijera Nikole Gruevskog za to nije htela ni da čuje.
Podrška ambasada
Oglasile su se i najuticajnije strane ambasade u Skoplju, a na izjavu tužioca reagovala je i američka ambasada. U njihovom saopštenju se brani pravo medija da objavljuju informacije od javnog interesa. Ambasadori traže od vlasti da objasne kako novinari mogu znati kada trebaju neku informaciju da tretiraju kao službenu tajnu.
Opozicija je tada iz rukava izvadila džoker. Shvatajući da više nema šale sa opozicijom, u politička nadmudrivanja se uključila i policija. Prvi na udaru se našao bivši šef tajne policije Zoran Veruševski. On je osumnjičen da je sarađivao sa stranim službama i da je Zaevu pripremao kompromitujući materijal protiv vlasti.
Nedugo potom, Gruevski je optužio predsednika opozicije da planira državni udar, a to je potkrepio izjavom da ga je Zaev ucenjivao materijalima o navodnom kriminalu u vlasti.
U međuvremenu, počeo je žestoki medijski rat. Glasila pod kontrolom vlasti nisu birala sredstva u odbrani Gruveskog. Tako su režimske televizije objavile kratak tajno sniman video zapis razgovora Gruevskog i Zaeva u premijerskom kabinetu. Na njemu se čuje kako Zaev kaže da je materijale dobio od stranih službi, što je lider opozicije opovrgao tvrdnjom da ih je dobio od rodoljuba iz makedonske tajne policije.
Reagovao je i javni tužilac, koji se obratio medijima sa zahtevom da ne objavljuju snimke ili materijale koji mogu da budu deo nekog postupka i zapretio novinarima krivičnim progonom. To isto je zatražila i Makedonska asocijacija novinara.
Naredbi tužioca da mediji ne smeju objavljivati kompromitujući materijal protiv vlasti neće se povinovati opoziciona glasila. U sukob su se upleli i režimski mediji koji su objavili integralni sadržaj pisma koje je 20. januara Zaev poslao Veruševskom. Pismo je policija zaplenila prilikom hapšenja Veruševskog, a ono navodno otkriva da su u pripremi materijala kojima je Zaev pretio Gruevskom bili umešani ambasador i premijer "jedne strane zemlje, čije im je prvo slovo imena poznato".