Kapetan košta Australiju 2 miliona dolara
SBS-televizija brižno je i domaćinski saopštila ove nedelje da je australijska vlada potrošila do sada više od dva miliona dolara u nastojanju da sprovede postupak izručenja Dragana Vasiljković, poznatog i kao Danijel Sneden.
Od ukupnog troška uzetog od poreskih obveznika, kako navodi multikulturalni medij, takođe dobrim delom finansiran od tih istih poreskih obveznika, 950.000 dolara otišlo je za "pravne troškove izazvane Snedenovim sudskim osporavanjem (ovog postupka)".
Dalje, navodi SBS, pola miliona potrošila je federalna policija da ga uhvati "kada je nestao više nedelja 2010". Povrh svega, "raèčna se da je njegov pritvor koštao Vladu NSW više od pola miliona dolara".
Multietnički, navodno izbalansirani SBS, zatim citira predsednika hrvatskih udruženja i klubova u Australiji koji kaže da je "zaista zaprepašćn da čuje da je taj novac potrošen za ovaj slučaj".
Pravo na nevinostPotpisnik ovog teksta prisiljen je da još jednom, od kako se u Australiji bavimo Vasiljkovićem, preventivno podseti da lično ne zna šta je Vasiljković radio u Hrvatskoj ili drugde na Balkanu tokom prvih godina poslednje decenije dvadesetog veka. Ne znam da li je ikoga zaklao ili ubio na bilo koji drugi način, da li je koga silovao, opljačkao i slično. Ali, ne zna ni SBS. I ne mora da zna.
|
- Za mene kao poreskog obveznika, to je neverovatno. Mislim da naša Federalna vlada ima mnogo boljih projekata da za njih potroši pare nego da brani navodnog ratnog zločinca - izjavio je za SBS-televiziju Luka Budak, a ova to nekritički i diletantski pustila u svoj navodno multikulturalni i profesionalno objektivni etar.
Makar bilo ponovljeno nebrojeno puta, očigledno je potrebno iznova - Dragan Vasiljković nije čak ni optužen. To je rekao i SBS. Njega Hrvatska od januara 2006. traži isključivo "radi ispitivanja u vezi s ratnim zločinom". Zahtev za njegovo izručenje nije duži, sa sve adresama i nazivima pošiljaoca i primaoca, od 20-ak redaka. Na osnovu toga, dakle, on leži u zatvoru osam godina. I troši, kako kaže SBS, pola miliona "državnih para".
Sram ga bilo, odveli ga u zatvor da živi o našem troku. Zar za to plaćamo porez? Gde su nam zakoni za efikasnije izručenje? Zar to nije moglo brže? To je poruka SBS.
Što se tiče te izjave predstavnika hrvatske organizacije, kako Federalna vlada troši pare "da brani navodnog ratnog zločinca", odgovornost nije na osobi koja je nešto tako izjavila, već opet na onome ko je to pustio. Dakle, SBS-a. Najpre u etar, a onda i na svoj portal.
Federalna vlada, naime, ne troši pare gospodina Budaka (a ni moje) da bi "branila navodnog ratnog zločinca", već da bi zastupala Hrvatsku u zahtevu za ekstradiciju. Da bi ga, dakle, izručila. To je njena, australijska, da prostite, međunarodna obaveza.
Navodni ratni zločinac, sa svoje strane, pokušava da spreči izručenje parama sakupljanim u srpskoj zajednici, kao i zahvaljujući angažovanju većeg broja advokata i njihovih saradnika koji rade besplatno. U interesu pravde i zakona. On nema pravo na pare poreskih obveznika (I to bi moglo da bude tema za prilog ozbiljniji od onoga koji je SBS upravo pustio. Kako to, recimo, da australijski državljanin, koji treba da bude izručen, nema pravo ni na kakvu pravnu ni drugu pomoć od svoje države?).
Opet, u interesu pravde i zakona, ljudskih prava itd.
A, da nije i ove, postojeće pravde i tog zakona u ovoj zemlji, australijskoj vladi bi bilo lako da "uštedi pare" i po kratkom postupku spremi bilo koga osumnjičenog natrag u njegovu zemlju. Uključujući i solidan broj osvedočenih ratnih zločinaca iz bivše Jugoslavije, poznatih ne samo iz ovog, već i iz onog, velikog rata. Svi su oni ovde našli utočište.
I o tome govori Mark Arons, i ovde sagovornik SBS, a autor knjige "Dobrodošli ratni zločinci".
Ne bi bilo loše, ako već niste, a pogotovo ako ste poreklom iz bivše Jugoslavije, da pogledate Aronsovu knjigu. Mogli biste naići na sijaset poznatih imena. Vasiljković je u stvari tamo tek "naknadno otkriveni"