Kapetan Dragan: Nisam kriv
Dragan Vasiljković, poznatiji kao kapetan Dragan, odbacio je u utorak pred Županijskim sudom u Splitu krivicu za ratne zločine nad hrvatskim vojnicima i civilima tokom građanskog rata 1991. i 1993. godine.
Posle dvadesetominutnog čitanja optužnice Vasiljković je rekao da razume optužnicu, ali i da se ne oseća krivim ni za jednu optužbu koja mu se stavlja na teret.
Vasiljković je optužen da je kao komandant Jedinice za posebne namene u sastavu paravojnih srpskih jedinica, odnosno komandant Nastavnog centra za obuku pripadnika specijalnih jedinica Alfa, postupao protiv odredbi Ženevske konvencije.
Tereti se i da je tokom juna i jula 1991. godine u zatvoru na kninskoj tvrđavi i tokom februara 1993. godine u Bruškoj kod Benkovca, mučio, zlostavljao i ubijao zarobljene pripadnike hrvatske vojske i policije.
Kapetan Dragan: "Nikada nisam vidio ni jednog Srbina koji je s puškom u ruci pravio 'Veliku Srbiju.'"https://t.co/C3Ga1ZTTmc — Dnevnik.hr (@dnevnikhr) September 20, 2016
Takođe, tereti se da je tokom jula 1991. godine u Glini, u dogovoru sa komandantom tenkovske jedinice JNA, izradio plan napada na tamošnju policijsku postaju i prigradsko naselje Jukinac, kao i sela Gornji i Donji Viduševac, a potom i njihovo zauzimanje.
Nakon što se desetak godina krio u Australiji pod drugim identitetom, Vasiljković je početkom jula 2015. izručen Hrvatskoj.
Odbrana sa slobode
S obzirom na to da je 10 godina proveo u pritvoru, ukoliko Savet za ljudska prava UN tako odluči, Vasiljković bi mogao biti pušten da se brani sa slobode.
Advokati Slađana Čanković iz Zagreba i Goran Cvetić iz Beograda podneli su ranije predstavku Komitetu za ljudska prava Ujedinjenih nacija protiv Australije i Hrvatske. U saopštenju advokata Cvetića navodi se da je predstavka podneta zbog nelegalnosti ekstradicije iz Australije u Hrvatsku, kao i zbog nezakonitosti desetogodišnjeg pritvora u te dve zemlje.
U predstavci se posebno ističe povreda prava na slobodu i sigurnost ličnosti, kao i prekomerno trajanje predpretresnog pritvora.
- Takođe je istaknut i zahtev za privremenu meru kojom se od Komiteta traži da obavesti Hrvatsku da je neophodno da Vasiljkoviću omogući odbranu sa slobode. On je tokom avgusta imao srčanih problema usled kojih je hitno prebačen u bolnicu, gde mu je ugrađen stent, a zatim vraćen u ćeliju u splitskom zatvoru Bilice - navodi se u saopštenju.