Kepovo zdravlje drastično propalo
Zdravstveno stanje Dragana Vasiljkovića, koji godinama čeka na odluku o mogućem izručenju u Hrvatsku, gde se tereti za navodno počinjene ratne zločine, sve je teže i zabrinjavajuće. Ovo je izveštačima srpskih medija, koji su pratili trodnevni pretres po žalbi na odluku bivšeg ministra unutrašnjih poslova Džejsona Klera, izjavio advokat Dani Mori.
- To su svi mogli da vide i u sudnici na velikom ekranu. Dovoljno je da ga uporedite sa slikama iz vremena kada je na kratko pušten na slobodu 2009. godine. Vidljivo je da strašno propada, to je za nas izuzetno zabrinjavajuće, rekao je branilac.
Poslednjeg dana pretresa pred Federalnim sudom u Melburnu, čulo se da Federalna vlada Australije odbacuje tvrdnje branilaca Dragana Vasiljkovića da je on ratni zarobljenik i da bi zbog toga trebalo da dobije pravo na specijalnu zaštitu. Advokatski tim Dragana Vasiljkovića uložio je žalbu na odluku bivšeg ministra unutrašnjih poslova kojom je odobrio ekstradiciju u Republiku Hrvatsku. Tamo ga traže kako bi odgovorio na pitanja u vezi sa ratnim zločinima, koji su navodno počinjeni u vreme dok je bio komandant paravojnih jedinica na području bivše Republike Srpske Krajine, a u vreme balkanskog konfikta.
Ugrožena ljudska prava
- Definitivno je ovo slučaj ugroženosti ljudskih prava zbog kašnjenja procesa, a takođe je u pitanju i poštovanje Ženevske konvencije. Bez obzira na kojoj ste strani u ratu, Ženevska konvencija mora da se sledi i poštuje. Videćemo šta će sudija odlučiti. U slučaju da Vasiljković bude izručen Hrvatskoj, da li će prava iz Ženevske konvencije biti poštovana, rekao je Mori. |
Stiven Lojd, predstavnik vlade, je rekao kako je Australija tražila objašnjenje od Hrvatske o Vasiljkovićevim navodima da je slučaj protiv njega politički motivisan, ali da je to hrvatska vlada "jednostavno opovrgla".
Na osnovu poternice koju je izdalo tužilaštvo u Šibeniku, Vasiljković se sumnjiči da je mučio ratne zarobljenike, naređivao ubistva ratnih zarobljenika i naredio napad na mesto Glinu, što je dovelo do stradanja civila. Barister Lojd je negirao tvrdnje odbrane, da ekstradicioni zahtev nema ključne dokaze protiv osumnjičenog.
On je kazao i kako nije postojala potreba da se službena prepiska između Australije i Hrvatske pokaže i Draganu Vasiljkoviću. Međutim, advokati Dragana Vasiljkovića i na osnovu te činjenice dokazuju da je time njemu onemogućen pošten proces.
Dvojni državljanin Australije i Srbije tvrdi da je trebalo da mu se pokažu pisma u kojima se diskutovalo o njegovom slučaju, čime bi dobio mogućnost da na njih i odgovori. Međutim, gospodin Lojd kaže da nema dokaza o takvom njegovom zahtevu, a da je primljen, na njega bi se odgovorilo.
- Tvrdimo da u službenoj prepisci nema ničega što ne bi moglo da se objavi ili je bilo nefer - rekao je Lojd.
Pravni zastupnici Federalne vlade više puta su ponovili da je Vasiljkovićeva odlučnost da pokreće sudske parnice, dovela do kašnjenja u donošenju odluke o njegovoj ekstradiciji. Međutim Vasiljkovićev barister, smatra da je irelevantno što je ministar odlučio da sačeka sa svojom odlukom o izručenju, dok je Vasiljković vodio spor zbog klevete.
Nema optužnice, nije zarobljenik...
Vasiljković koji se nalazi u zatvorskom pritvoru, od kako je uhapšen 2006. godine, a zatim i po drugi put u maju 2010. godine, tvrdi da je ratni zarobljenik i da je hrvatski zahtev politički motivisan.
|
- Taj spor se nikada nije smatrao kao bilo kakva prepreka za proces ekstradiciji - rekao je gospodin Noulz Knovles.
Sudija Federalnog suda Dženifer Devis, završila je pretres u sredu popodne, a kako veruju Vasiljkovićevi advokati njena odluka bi mogla da bude objavljena tokom narednih mesec ili dva dana.
- Ne znamo kada će sudija doneti svoju presudu, nadamo se da će to biti za mesec ili možda dva meseca. Onda nam preostaje da proučimo presudu te preuzmemo naredne korake. O njima sada ne bih govorio. Nikada ne treba u sudskim slučajevima unapred predviđati ishod, zato treba sačekati - rekao je advokat Dan Mori.
Šta je bilo u prepisci?
Prema gospodinu Lojdu, Australija se Hrvatskoj obratila, između ostalog, i po pitanju procesuiranja po tamošnjem krivičnom zakonu.
|