Okupatoru počast i venci
Histerija oko obeležavanja stogodišnjice Sarajevskog atentata u FBiH nastavljena je i u danima posle Vidovdana. Naime, na sarajevskom groblju Lav održana je komemoracija u znak sećanja na 2.456 vojnika s cele teritorije nekadašnje Austrougarske imperije, kao i na sve druge koji su za vreme Prvog svetskog rata sahranjeni na tom groblju.
Time je u Sarajevu odata počast okupatorskim vojnicima što je na tragu politike koja se proteklih godina vodi iz glavnog grada BiH, a čiji je glavni cilj veličanje Austrije, Franca Ferdinanda i svega što je ta država radila, a omalovažavanje i ponižavanje Mlade Bosne, Gavrila Principa i slobodarskih ideala.
Kako su prenele agencije, većina naslednica, država koje su nastale na teritoriji austrougarske učestvovale su preko svojih predstavnika pod motom: "Ono što je zajedničko, iznad svega što nas razdvaja".
Ispred skulpture velikog lava otkriven je spomen ploča i položen venac sa zastavama tih država, kao zajednički gest i apel za zalaganje za mirnu sadašnjost i budućnost.
Nakaradna prevaraPredsednik Republike Srpske Milorad Dodik smatra da je srpski narod nosio oslobodilačke ratove, zajedno sa drugim narodima na ovim prostorima, ali da se to tako ne predstavlja u Sarajevu, gde pokušavaju da borce za slobodu prikažu na neki sasvim drugi način. |
Međutim, za istoričare i analitičare potpuno su jasne poruke koje su ovih dana plasirane iz Sarajeva. Osim pokušaja da se rehabilituje okupator i veliča država koja je anektirala BiH, događaji iz Prvog svetskog rata stavljaju se u kontekst zbivanja u građanskom ratu sa početka devedesetih, a za oba sukoba potrebno je okriviti - Srbe.
Istoričarka iz Rusije dr Jelena Guskova izjavila je da oni koji žele reviziju istorije i iznose nove navodne dokaze o uzrocima i razlozima početka Prvog svetskog rata i žele da srpski narod bude okrivljen kako bi se reklo da su Srbi uvek krivi, pa i za ono što se u Bosni dešavalo devedesetih godina prošlog veka.
Austrija pere ruke od rataPre stotinu godina, muškarci i žene sa teritorije bivšeg Austrougarskog carstva i iz celog sveta su poslati u rat. Sve strane su tragično verovale da je to viši interes njihovih zemalja, nacija i vođa. Kasniji tok događaja je bio dramatičan sa čak više razarajućim ratovima. Ipak, 100 godina kasnije ljudska prava, vladavina zakona i demokratija kreiraju bolji svet, navedeno je u saopštenju iz Ambasade Austrije u BiH.
|
Guskova ovih dana učestvuje na velikoj međunarodnoj konferenciji o temi "Sto godina od početka Prvog svetskog rata, istorijske i pravne studije". Sa ovog skupa šalju se poruke o pokušaju zamene teza, unižavanju slobodarskih tradicija Mlade Bosne i srpskog naroda, i ukazuje na izvrtanje istorije.