"Srbija se u Velikom ratu borila za slobodu i svoj narod u BiH"
Iako je prošao jedan ceo vek, BiH danas izgleda gotovo identično onoj iz vremena Sarajevskog atentata i početka Prvog svetskog rata - podeljena je, nedovršena i pod značajnom upravom dela međunarodne zajednice, ističe predsednik Srpske Milorad Dodik.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik ocenio je da sutrašnje obeležavanje 100 godina od početka Prvog svetskog rata u Andrićgradu, koje zajednički organizuju državni organi Srbije i Srpske, predstavlja snažnu branu revizionističkim pokušajima da se odgovornost za izbijanje Velikog rata prebaci na Srbe i Srbiju, koja je iz tog rata, iako mnogo postradala, izašla kao pobednik.
"Bez obzira što pobednici najčešće pišu istoriju, jasno je da već od samog kraja Prvog svetskog rata nije prestajalo sa spekulacijama da su Srbija i srpski narod krivi za izbijanje rata, iako postoje veoma relevantni podaci da je rat pripremala Austrougarska i da se samo tražio povod", napomenuo je Dodik u intervjuu Srni.
Predsednik Srpske ocenjuje da pokušaj prebacivanja odgovornosti za početak Velikog rata u suštini predstavlja umanjivanje značaja žrtava srpskog naroda i onoga što je Srbija kroz ljudska i materijalna stradanja dala u to vreme kao svoj doprinos pobedničkoj alijansi.
"Bez obzira što su Srbi skloni da imaju svoje uverenje i da ih se druge tvrdnje i ne tiču, veoma je važno da se okupimo u Andrićgradu i kažemo istinu, i da istina može da bude prikazana i vidljiva i širom sveta, čemu će doprineti i pečat idejnog tvorca grada od kamena Emira Kusturice samoj manifestaciji", napominje Dodik.
On je naglasio da bez Kusturičinog ličnog angažovanja iz Andrićgrada ne bi mogla da "velikom svetu" na razumljiv način bude predočena istina - da se Srbija u Prvom svetskom ratu borila za slobodu, ali i svoj narod u BiH.
BiH počinje tamo gde prestaje logika
On je rekao da je još pre tri godine bilo poznato da će i u BiH doći do agresivnih revizionističkih pokušaja da se prebaci odgovornost za Prvi svetski rat sa Austrougarske na Srbiju i Srbe, zbog čega je, između ostalog, i došlo do odluke da se izgradi grad posvećen srpskom nobelovcu Ivi Andriću, koji je kroz svoja dela najbolje uspeo da objasni BiH i apsurde njene organizacije, života i svakodnevnice, kao i njenog mentaliteta.
Nikada nismo ni bili jedinstveniOn ističe da je i danas jasno vidljivo da kroz istoriju narodi na ovim prostorima nisu bili na istoj strani, podsetivši da se u samom Sarajevu devalvira i dovodi do apsurda sam čin okupljanja članova "Mlade Bosne" - Srba, Hrvata i muslimana oko jugoslovenske ideje toga vremena, koja je bila veoma primamljiva za mnoge. |
"Njegova ocena da BiH počinje tamo gde prestaje logika je nešto sa čime mogu svi sad da se saglase", ocenio je Dodik i dodao da to pokazuje i činjenica da u BiH obeležavanje 100 godina od početka Velikog rata nije bilo moguće organizovati u okviru zajedničke manifestacije koju su neki predlagali u Sarajevu.
Kao jedan od osnovnih razloga zbog čega nije bila moguća zajednička manifestacija u BiH povodom Velikog rata, predsednik Srpske navodi to što se političko Sarajevo već distanciralo od slobodarskog čina Gavrila Principa i njegovih saboraca iz "Mlade Bosne".
"Za nas Srbe to je bio slobodarski čin nakon kojeg se pokrenuo proces oslobađanja od tuđina, koji je eksploatisao to područje. Drugi u BiH, pre svega muslimani, iz jedne patološke mržnje prema Srbima naprasno su počeli da hvale Austrougarsku kao dobar primer i pokušavaju čak da opravdaju prisustvo Austrougarske, bez obzira što je to značilo ukidanje njima drage Otomanske imperije", napominje Dodik.