Tajni dokument obaveštajne službe BiH (2): Famozni tim za likvidacije
U tajnoj analizi akcije Obaveštajne službe BiH, pod tajnom šifrom Platon, navodi se da je u ovu zemlju 2003. godine stigao i jedan od najpoverljivijih likvidatora iranske obaveštajne službe - Mohamed Bakir Šerifzade, zvani Jaser ili Asad.
"On je došao na prostore BiH, 30. januara 2003, gde se zadržao nekoliko sedmica. Na prostoru BiH pre toga je boravio par godina u svojstvu šefa posebnog tima za likvidacije. Kada je ponovo došao rekao je da će otvoriti svoje poduzeće i da će raditi direktno za nekoga ili za neku instituciju u Teheranu."
Ko je Ali SabetPrema saznanjima OSA, dugogodišnji šef IRGC-a za BiH, koji je ujedno i prvi sekretar Ambasade Irana je Ali Sabet zvani Mahdavi. Ovaj obaveštajac koji je prethodno bio šef Revolucionarne garde u Libanu, u Bosni je rukovodio glavnim prislušnim centrom Irana za prostor Balkana. |
Bosanska OSA u ovom poverljivom dokumentu navodi i da je u to vreme, 7. marta 2003. godine, u BiH stigao i Ali Iftahagi zvani Ferajdunin (Bahram Feridouni), šef Odeljenja za Evropu i Ameriku u odeljenju za obaveštajne poslove koje se u obaveštajnoj nomenklaturi označava kao "Odeljenje 500".
"Šef spomenutog odeljenja u BiH je sigurnosno interesantna osoba Nuri Amjad. Amjad je u BiH stigao sam, početkom ove godine, a nedavno su mu se priključili i članovi porodice. Ovaj podatak nam govori da će Amjad na ovim prostorima ostati jedan duži period i da je njegova misija od velike važnosti. Nuri Amjad koji je došao na mesto Ali Ber Zegera, takođe ima veoma bliske veze i česte kontakte sa Javdan Amjadom.
Za Ali Ber Zegera raspolažemo podacima da je general iranske vojne obavještajne formacije Pasdaran. Takođe raspolažemo podacima da je krajem prošle godine zajedno sa Ali Ber Zegerom područje BiH napustilo još nekoliko službenika, za koje pretpostavljamo da bi mogli biti u funkciji obaveštajne formacije Pasdaran", ističe se u ovom tajnom izveštaju i dodaje da su svi ti obaveštajci bili prinuđeni da napuste Bosnu tek pošto su ih provalili američki obaveštajci kada je provaljeno u Naučno-istraživački Institut Ibn Sine koji je već godinama paravan za rad, ali i regrutovanje budućih agenata iranskih obaveštajnih službi.
Tada je iz ovog instituta odnet kompjuter i nekoliko disketa, ali ma koliko su čelnici ove organizacije pokušavali da ovaj slučaj predstave kao "lakšu provalu" od strane sitnijih kriminalaca, da je u pitanju ipak nešto mnogo ozbiljnije pokazuje činjenica da ova krađa nikada nije prijavljena policiji.
Ali, otkriveno je da je i čitav niz bosanskih intelektualaca postao sastavni deo iranskih obavešajnih službi, a posebno MOIS-a - Službe Ministarstva bezbednosti i informisanja Irana.
Jedan od njih je, prema trdnji iz izveštaja OSA i dugogodišnji profesor Filozofskog fakulteta u Sarajevu, Nevad Kahtaran, a zatim i direktor Radio TV Islamske Republike Iran u Sarajevu (Irib) Muhamed Reza Golzardi.
Neredi iz 2001.Hašan Džavad je, prema obaveštajnim podacima, u Sarajevu najviše vremena provodio u kafe internet klubu Jildiz na Kovačima, čiji je vlasnik Sadik Mirašdžija zvani Džigi. |
Za bosanske bezbednjake posebno je bio interesantan i jedan od ljudi koji je državljanstvo BiH dobio zahvaljujući svom učešću u ratu - Javdan Amjad zvani Medžid, pripadnik Komiteta šijitske organizacije koja deluje na području BiH. Njegovo ime se pominje i u više operativnih akija šifrovanih imena Sidro i Maraton gde je nedvosmisleno zaključeno da radi za više tajnih službi Irana, a da je u stalnom kontaktu sa šefom IRGC-a Ali Sabetom.
U tajnom izveštaju OSA navode se i dve akcije u BiH u kojima je učestovao. Prva, 27. semptembra 2003. godine je imala za cilj snimanje američkog razarača iz Šeste flote SAD, u luci Neum, a druga tajno snimanje baze Butmir, ali i Pionirske doline u severoistočnom delu Sarajeva.
"Pionirska dolina je po Javdanovim rečima posebno interesantna jer 'CIA tu gradi neke svoje objekte'", navodi se u izveštaju, ali ne iznose i konkretniji podaci o tome šta se gradi.
Prema tvrdnjama OSA, ove informacije ipak ne treba uzeti zdravo za gotovo zato što Amjad ima pristup svim visokorangiranim pripadnicima iranske obaveštajne službe u BiH, a preko njegovog računa u Rajfajzen banci stužu ogromne količine novca iz Njujorka i Frankfurta.