Tajni dokument obaveštajne službe BiH (1): Stižu ubice iz Teherana
Dve tajne obaveštajne službe Irana, IRGC - Iranska revolucionarna garda i MOIS - Ministarstvo obaveštajnih poslova i sigurnosti su poslednjih 10 godina značajno povećale svoje prisustvo na prostoru Bosne i Hercegovine, uključujući i dolazak posebnog tima za specijane namene koji ova zemlja koristi isključivo za likvidacije i tajne operacije.
Ovo je zaključak stručnjaka Obaveštajno-bezbednosne agencije BiH (OSA) iz strogo poverljive akcije šifrovanog naziva "Platon". Prošle godine, neki mediji u BiH su otkrile da je ta akcija zaista postojala, ali sem spekulacija nisu imali mogućnosti da saopšte više detalja jer je sve praćeno najstrožim merama u procedurama čuvanja državne i službene tajne.
"Vesti" su ipak došle do kompletnog izveštaja OSA i u sledećih nekoliko nastavaka će preneti najinteresantnije detalje koje je bosanska obaveštajna služba sačinila na gotovo stotinu gusto kucanih stranica.
Iz tog izveštaja se nedvosmisleno može zaključiti da je Iran u potpunosti razgranao svoju mrežu tajnih službi na prostoru Balkana, a da je BiH država u koju nesmetano dolaze elitne ubice, instruktori za obuku, ali i planiraju buduće akcije širom sveta.
Izveštaj bosanske tajne službe ima službeni naziv "Analiza operativne akcije 'Platon'" sačinjen je 7. juna 2009. godine i zaveden pod brojem UR-04-429/09.
Interesantno je da je ovaj poverljivi dokument kopiran samo u jednom primerku koji je, što i piše na kraju izveštaja koji je potpisao jedan od načelnika, poslat tadašnjem generalnom direktoru OSA.
Operativna akcija "Platon" jedna je od nasveobuhvatnijih akcija bosanskih tajnih službi nastala posle informacije da iranske obaveštajne službe pojačavaju svoje delovanje u BiH.
Tajni susretiU izveštaju OSA se navodi da je Hašan Džavad kao obaveštajac tokom boravka u BiH često putovao kako u Hrvatsku, tako i u Tursku, a da je u Bosni za bosansku tajnu službu posebno interesantan bio njegov boravak u periodu od 28. aprila do 9. maja 2003. godine kada se susreo sa "nizom osoba A/A porekla" (skraćenica za lica arapskog-azijatskog porekla). |
"Razgranatost i širok aspekt djelovanja iranske obavještajne službe istoj pružaju neograničene mogućnosti za bavljenje obavještajnim radom. Samo djelovanje humanitarnih organizacija, raznih kulturnih društava, udruženja i sličnih institucija pruža obavještajnoj službi širok dijapazon informacija. Kada se ta mogućnost poveže sa dobro obučenim pripadnicima MOIS-a i IRGC-a, te njihove osmišljene metode, načini djelovanja, ideje, planovi, nameće se zaključak da je njihovo djelovanje na ovim prostorima impozantno", stoji u zaključku ovog izveštaja u kome se navodi da je iranska obaveštajna služba intenzivirala svoje prisustvu u BiH 2003. godine.
"Tijekom 2003/04. godine aktivnosti i broj pripadnika obavještajnih službi Irana se povećao u nemalom broju... Osim gore navedenog više pokazatelja nam govori da su stari, provjereni iranski obavještajci, pripadnici IRGC-a i MOIS-a došli na ove prostore da aktiviraju svoju obavještajnu mrežu, tj svoje stare operativne pozicije", navodi se u analizi uz pretpostavku da u pitanju najverovatnije pokušaj Irana i IRGC-a da učestvuju u reorganizaciji vlasti u Iraku, a Bosna im je "idealna za te namjere, jer bez nekih većih smetnji mogu okupiti i organizovati šiije, te neke svoje od ranije ciljeve i realizovati" kroz "legendu privrednih i versko-kulturnih manifestacija", ali i pojačan rad diplomatsko-konzularnog predstavništva Irana u Sarajevu.
U izveštaju se navode imena i potpune biografije više stotina iranskih obaveštajaca koji su boravili ili i dalje borave u BiH, a zatim i njihovih saradnika u BiH počev od univerzitetskih profesora do studenata ili radnika.
Prvi na listi iranskih obaveštajaca je Hašan Poor Džavad, zamenik ministra za obavještajne poslove u Teheranu koji je tokom rata u BiH, kako navodi OSA, bio šef Revolucionarne garde za Jugoistočnu Evropu, odnosno ceo Balkan, a zatim i Odeljenje za centralnu Aziju i Kavkaz.
"Hašan Džavad je član Upravnog odbora Društva iransko-bosanskog prijateljstva, ali se bavi obavještajnim radom i bio je 'ključni igrač za kontakte' i odabir lica pogodnih za saradnju. Kada je otišao iz naše zemlje Hasan nije transferirao svoje izvore narednoj osobi koja je preuzela njegovu funkciju."
Prema saznanjima bosanske tajne službe, kada bi iranska obaveštajna služba želela reaktivirati neku saradničku poziciju, Hasan bi se vraćao u Bosnu i nastavljao već ranije započete kontakte.
"Za istog važi mišljenje da 'je upućen u sve'", stoji u analizi OSA