Od Radovana krili sastanak o Srebrenici
Sastanak Slobodana Miloševića, Jasušija Akašija i Ratka Mladića u Beogradu 16. jula 1995. godine za koji mnogi tvrde da je jedan od ključnih dokaza Tužilaštva haškog tribunala o udruženom zločinačkom poduhvatu Srba vezanom za Srebrenicu, odigrao se bez ikakvog znanja tadašnjeg predsednika RS, a u skrivanje te činjenice bile su uključene čak i Ujedinjene nacije.
Ovo tvrdi nekadašnji specijalni izaslanik generalnog sekretara UN za Bosnu, Jasuši Akaši, i to će biti jedna od glavnih tema njegovog iskaza 24. aprila kao svedoka odbrane bivšeg predsednika RS Radovana Karadžića.
Akaši će sudu ponuditi dve tajne depeše sedištu UN u Njujorku, koje je uputio 17. i 18. jula 1995. godine, i to posle sastanka koje je 16. jula imao sa Miloševićem i Mladićem.
"U drugoj šifrovanoj depeši sam izneo zapažanje da s obzirom na visoku osetljivost prisustva generala Mladića na sastanku u Beogradu, zajedno je dogovoreno da se ta činjenica ne pominje u javnosti. Shvatio sam da je prisustvo generala Mladića bilo veoma osetljiva tema pošto je on trebalo da bude pod komandom doktora Karadžića, koji očigledno nije bio obavešten o tom sastanku", ističe Jakaši i navodi da je ranije i sam primetio kako vojni komandanti često osporavaju čelnike RS.
Govoreći o događajima u Srebrenici, Akaši je priznao da su muslimani često koristili zaštićene zone kao mesta u kojima bi se trupe Armije BiH odmarale, obučavale ili organizovale napade na snage bosanskih Srba.
Ubistvo dve srpske devojčiceAkaši će govoriti i o istrazi ubistva dve srpske devojčice od 9 i 11 godina, 12. marta 1995. godine na Grbavici. |
"Te zaštićene zone, uključujući i Srebrenicu, bile su više vojni kampovi nego zona bezbednosti za civile", tvrdi Jakaši.
Govoreći o Sarajevu, bivši specijalni izaslanik generalnog sekretara UN za BiH priznaje da su komandanti Unprofora, generali Brikmon i Mekenzi, znali da muslimanska vojska vrši artiljerijske napade iz topova, minobacača i tenkova postavljenih u blizini bolnica, škola i objekata UN.
"Čineći to, oni su provocirali kontranapade Srba po ovim objektima kako bi izazvali reakciju svetskih medija i u tome su i uspeli", kaže Jakaši.
On je najavio da će govoriti i o tajnom naoružavanju muslimana tokom embarga na uvoz oružja, preko aerodroma Tuzla. Sletanja aviona u zoni striktne zabrane letova od Saveta bezbednosti UN, pedantno su evidentirali posmatrači Unprofora, a Jakaši svedoči o izveštaju NATO-a koji je nakon evidentiranja letova od 10. i 12. februara 1995. u izveštaju Savetu bezbednosti naveo da je istragom utvrđeno da su to bile "ili NATO letelice ili srpski aviosaobraćaj"?!
"Dana 23. februara 1995, poslao sam memorandum Kofiju Ananu u kome sam ga upozorio da je NATO tražio od Unprofora da svoj izveštaj o tajnim letovima u Tuzli prilagodi njihovom. Anan mi je odgovorio istog dana izražavajući zabrinutost činjenicom da su izveštaji NATO-a nekompletni i neuverljivi", samo je deo iz izjave koju će Jasuši Akaši dati pred Haškim tribunalom.
Amerika tražila nastavak rataAkaši smatra da je kriza u bivšoj SRFJ mogla da se izbegne da je bilo jedinstva velikih sila, ali i nije bilo odluke SAD da se ratni sukob u Bosni ne prekine sve dok Srbi drže najveći deo teritorije BiH.
Alija odbio istragu o MarkalamaNekadašnji izaslanik generalnog sekretara UN kaže da nije bilo moguće utvrditi odakle je stigla granata ispaljena na pijacu Markale početkom 1994. godine. |