"Perišić primereno osuđen na 27 godina"
Tužilac je u nastavku žalbene rasprave pred Haškim tribunalom danas ocenio da je kazna koju je prvostepeno veće Tribunala izreklo bivšem načelniku Generalštaba Vojske Jugoslavije Momčilu Perišiću "primerena".
U žalbenoj raspravi u predmetu Perišić, koga je Tribunal osudio na 27 godina zatvora zbog zločina u Sarajevu, Srebrenici i Zagrebu, 1993-95, tužioci su naveli da Apelaciono veće treba da odbaci sve žalbene osnove.
"Kazna od 27 godina zatvora nije preterana. Primerena je s obzirom na ključnu ulogu koju je Perišić imao", rekla je tužilac.
U vezi sa primedbom odbrane da se u presudi nije vodilo računa o olakšavajućim okolnostima, ukljucujući i Perišićevu ulogu u oslobađanju francuskih pilota i UN talaca 1995, tužilac je navela da Perišić "nije iskreno radio u korist mira i da su mu dela bila motivisana političkim potrebama, a ne čovekoljubljem".
"Pretresno veće je brižljivo proučilo dokaze i procenilo ih u adekvatnom kontekstu", navela je tužilac u žalbenoj raspravi, navodeći da je Perišić imao i de jure i de fakto ovlašćenja.
Odbrana je u žalbenoj raspravi istakla da su u prvostepenoj presudi, koja je doneta većinskom odlukom dvoje sudija, počinjene brojne pravne i činjenične greške zbog kojih se traži od Žalbenog veća da ih ispravi i oslobodi Perišića.
Zatraživši da Perišić bude oslobođen po svim tačkama optužnice, branilac je naveo da je tužilaštvo u svojoj argumentaciji priznalo da argumenti protiv Perišića nisu dokazani.
Perišić je danas iskoristio poslednju prilika da se obrati sudu. "Ne mogu da razumem odluku većine sudskog veća", rekao je Perišić i postavio pitanje "kako nešto može biti utvrđeno bez razumne sumnje ako predsedavajući sudija u to sumnja".
On je izrazio nadu da će mu, "uprkos svemu negativnom što mu se dešavalo od optužbe do sada", Žalbeno veće Tribunala suditi objektivno.
Pretresno veće Tribunala proglasilo je generala Perišića (67) krivim za pomaganje i podržavanje artiljerijskih i snajperskih napada na civile u Sarajevu sa položaja Vojske Republike Srpske (VRS) 1993-95; ubistva oko 7.000 Muslimana i premeštanja stanovništva Srebrenice u julu 1995. godine, kao i raketnih napada na Zagreb sa polozaja snaga Republike Srpske Krajine (RSK) u maju 1995.
Presuda je doneta većinom glasova sudija Mišel Pikar (Mićelle Picar) iz Francuske i Pedra Davida iz Argentine, dok je predsedavajući Bakone Moloto izdvojio suprotno mišljenje.