Krajišnik: Dokazaću da nisam zločinac
Ulica Vuka Karadžića i prostrani trg na Palama, podromanijskom gradiću u kojem je rođena Republika Srpska, bili su preksinoć pretesni za sve one koji su iz svih krajeva, od Banjaluke do Trebinja i od Bijeljine do Foče došli da dočekaju i pozdrave Momčila Krajišnika nakon oslobađanja iz haške tamnice, da još jednom na taj način izraze protest protiv nepravde Haškog tribunala. Na ulazu u grad bio je postavljen veliki bilbord sa Krajišnikovom slikom i porukom: "Dobro došao, predsjedniče", a oko svečane tribine na trgu satima pre najavljenog dolaska se tiskala masa sa trobojkama i zastavama Srpske demokratske stranke, organizatora dočeka.
Muziku i pesmu koja se čula u celom gradu nadjačali su poklici razdragane mase u trenutku kad se nad palama pojavila "gazela" Helikopterskog saveza Republike Srpske koja je Krajišnika prevezla od Banjaluke do Pala. Slavlje je dostiglo vrhunac kada se Krajišnik pojavio na bini. Dopratili su ga sinovi Miloš i Njegoš, ćerka Milica, snaha, unučad, najbliži prijatelji i saradnici.
Najzaslužniji za stvaranje RSPredsednik RS Milorad Dodik izjavio je da je Krajišniku i drugim srpskim političarima u Hagu presuđivano po inerciji, kako bi se dokazao već namešteni stereotip da su za ratne sukobe samo Srbi krivi. Istakao je da se Krajišnik pokazao kao tvrd političar i pregovarač i da je jedan od najzaslužnijih za stvaranje Republike Srpske. Dodik je istakao da gorak ukus ostavlja činjenica da je Krajišnik odležao višegodišnju kaznu zatvora u svetskim kazamatima. |
Među njima su bili Mladen Bosić, lider SDS-a, Miodrag Kovačević, načelnik Opštine Pale i predsednik lokalnog SDS-a, Božidar Vučurović, nekadašnji predsednik SAO Hercegovina i ratni načelnik Trebinja, načelnik Sokoca Milovan - Cicko Bjelica i mnogi drugi.
- Ovo je najdraži trenutak u mom životu - rekao je Krajišnik obraćajući se razdraganoj masi. - Nisam mogao ni da sanjam da ću na Palama doživjeti ovakav doček. I sad mi se čini kao da sanjam, kao da dolazim sa onog svijeta.
Prekidan poklicima i gromoglasnim aplauzima, Krajišnik je najavio da će nastaviti borbu da dokaže istinu, da dokaže da nije ratni zločinac:
- Ja ću se do kraja života boriti da dokažem da nisam ratni zločinac. Ako ne uspijem, ako ne to ne dokažem za života, tu borbu će nastaviti moja djeca, a ako ni oni ne uspiju, ostaviću amanet da tu borbu nastave i moji unuci.
Krajišnik je u petak sa Pala pozvao srpski narod da se okrene svojoj budućnosti i bori za sreću i budućnost Republike Srpske, da razvija i gaji kult patriotizma, ali onog pravog i zdravog, zasnovanog na ljubavi i poštovanju svih ljudi, svih naroda, a ne onog koji počiva na mržnji i pakosti:
- Pozivam vas da pružimo ruku svima i svakome ko želi pomirenje i oprost. Nema pomirenja koje počiva na nekakvim formalnim i svakodnevnim izvinjenjima. Umjesto toga, ja vas pozivam da svi mi oprostimo zlo koje su nam drugi učinili, ali i da zamolimo druge da nama oproste za zlo koje smo mi njima učinili. To je moguće samo ako se oslobodimo mržnje u svojim dušama. Uveren sam da Republika Srpska može samo tako opstati, da na takvom iskrenom pomirenju naroda može i mora počivati budućnost svakoga od njih.
Kao da sanjaNa aerodromu u Banjaluci, Krajišnik rekao da mu se čini "kao da sanja i kao da je došao sa onog svijeta". |
Krajišnik je na kraju kazao da je velika stvar imati slobodu, imati slobodnu državu, a još veća obaveza čuvati je i sačuvati:
- Ko nema države, taj nema perspektive, a jedan narod i jedna država imaju perspektivu, imaju budućnost samo ako imaju ovakvu omladinu koja stasava u slobodi.
Krajišnik je bio u pritvoru Haškog tribunala od aprila 2000. a prvostepeno je bio osuđen za zločine nad nesrpskim stanovništvom u BiH na 27 godina zatvora. Žalbeno veće mu je 17. marta 2009. izreklo kaznu od 20 godina. Predsednik Tribunala Teodor Meron odobrio je da Krajišnik bude pušten na slobodu nakon izdržane dve trećine kazne.
- Krajišnik je prihvatio presudu Tribunala i svoju odgovornost. Takođe, iskazao je želju da pomogne pomirenju među narodima u BiH - navedeo je u Meronovoj odluci.
Krajišnik je bio jedan od osnivača Srpske demokratske stranke u BiH, a posle prvih višestranačkih izbora u BiH, 19. decembra 1990, izabran je za predsednika Skupštine BiH.
Dobrodošao, predsjedniče!U mnoštvu svakovrsnih zastava, uz zvuke Marša na Drinu i drugih borbenih koračnica, Krajišnika su preksinoć na Palama dočekale i raznovrsne parole i transparenti iz Trebinja, Foče, Kalinovika, Sokoca, Rogatice, Šehovića, Bileće, Kotor Varoši, Lukavice, Istočnog Sarajeva...
Gusle i večnost- Eto, pogodilo se tako, i to je neka božja volja i pravda. Velikog mučenika i žrtvenika posle trinaest i po godina tamnovanja u šakama globalnih zlotvora, na Palama su dočekale i gusle. A oni koje gusle opevaju njihova je večnost - kazao je Drago Brnović, pesnik i besednik, prognanik sa Kosova koji je utočište našao u srcu Šumadije, a na Pale je doputovao da bi prisustvovao festivalu mladih guslara Srbije, Republike Srpske i Crne Gore, koji je preksinoć održan na Palama nakon svečanog dočeka Krajišnika. |