Hrvatska ne priznaje optužnice JNA i SFRJ
Hrvatska vlada razmišlja o donošenju zakona kojim bi se proglasili ništavnim svi akti pravosudnih organa i vojnih sudova JNA i bivše Jugoslavije, izjavila je hrvatska premijerka Jadranka Kosor, reagujući na vest da su u Hrvatsku stigle optužnice za četvoricu hrvatskih ratnih rukovodilaca.
Ističući da se radi na predlogu zakona, Kosorova je pozvala ministarstvo pravde i državno tužilaštvo da u tom smislu predlože potrebne pravne korake.
"Treba reći da je dosta uznemiravanju koje trpe veterani, od Tihomira Purde pa do drugih", rekla je Kosorova, još jednom ponovivši da je "Hrvatska bila žrtva agresije, da je bila napadnuta i da su hrvatski branioci branili svoju zemlju, pa su morali oslobađati okupirane krajeve".
Potpredsednik Hrvatskog sabora i jedan pd čelnih ljudi HDZ-a Vladimir Šeks kaže da optužnice, rešenja i odluke vojnih tužilaštava i vojnih sudova bivše JNA ne priznaje, jer smatra da su to akti jedne zločinačke organizacije koju je Hrvatska porazila.
Bivši ministar unutrašnjih poslova Ivan Vekić potvrdio je da je u Osijeku primio optužnicu Veća za ratne zločine Višeg suda u Beogradu koja ga s još 40 lica tereti za ratne zločine i genocid nad Srbima u Slavoniji.
"Radi se o prepisanoj grupnoj optužnici vojnog tužilaštva iz 1992. godine", rekao je Vekić.
Hrvatski predsednik Ivo Josipović rekao je da s radi o proceduri koju treba završiti, a na o udarcu Beograda regionalnoj politici.
"Uveren sam da ćemo u postupku koji smo već primenjivali oko Purde raščistiti situaciju", rekao je on.
Za razliku od Vekića i Šeksa protiv kojih nije bilo postupaka, Glavaš u BiH služi kaznu zatvora zbog ubistava srpskih civila po Osijeku 1991. godine, a Merčep čeka suđenje za likvidacije Srba po Zagrebu i zapadnoj Slavoniji, ali se ne tereti za zločine u Vukovaru i Gospiću.