Krvavi tragovi belog kombija
Porodica Đapa je tužila hrvatsku državu zbog ubistva Miljenka Đape 1991. godine u Sisku, a poznati zagrebački advokat Luka Šušak, koji zastupa ovu porodicu, imenovao je moguće ubice - Dubravka Antonića i Božu Budimira.
Tokom njihovog saslušanja kao svedoka, Antonić je rekao da je zajedno sa nekoliko pripadnika Zbora narodne garde, čiji je i on bio član, učestvovao u odvođenju Miljenka Đape. To se, kako je precizirao, desilo u avgustu 1991. godine. Milenko Đapa je uguran u beli kombi, a 29. avgusta, prema izveštaju sisačke policije, njegovo telo pronađeno je u reci Savi kod mesta Čiguša.
Tužio i bivšeg premijera Gregurića
|
- Obdukcija je pokazala da je pokojni Miljenko Đapa izmasakriran. Njegovo telo potom je sahranjeno na sisačkom groblju Viktorovac.
Dovoljno je elemenata i za sumnju da je u Miljenkvom odvođenju učestvovao i Božo Budimir. Zbog toga sam i podneo krivičnu prijavu protiv njih dvojice - kaže za "Vesti" Luka Šušak.
Ulazeći u trag krvavom belom kombiju, on se osvrće na još dva svirepa zločina - nad porodicom Trivkanović i porodicom Jelić.
Negde u isto vreme kada i Miljenko Đapa, iz svoje kuće su u belom kombiju u sedište nekadašnje Omladinske radne akcije odvedeni i Nikola Trivkanović, te njegova dva sina Zoran (24) i Berislav (18).
Mrtvo telo Nikole Trivkanovića, za koga je obdukcijom utvrđeno da je ubijen iz vatrenog oružja, izbacila je reka Sava kod sela Gušće 28. avgusta 1991. godine, a tela njegovih sinova nikada nisu pronađena.
Sisački sudovi odbili su tužbu Stoje i Dragice Trivkanović, te sinova ubijenog Zorana Trivkanovića, Aleksandra i Roberta, koji su tražili naknadu nematerijalne štete na ime pretrpljenih duševnih boli.
Umesto odštete njima je stigao nalog da plate sudske troškove od čak 11.600 evra zbog izgubljenog sudskog spora.
Pripadnici hrvatske vojske u belom kombiju su 5. novembra 1991. godine odvezli i Vasu Jelića čije je mrtvo telo pronađeno tek 2. februara 1992. godine u Sisku kod Starog grada. Obdukcijom su utvrđene prostrelne rane glave i grudnog koša. Njegova supruga takođe je izgubila spor sa hrvatskom državom, a zbog nemogućnosti da plati troškove, kuća joj je stavljena pod hipoteku, pa se lako može desiti da završi na ulici.
- Zna se da je celo ovo područje pod kontrolom držala jedinica Zbora narodne garde kojom je komandovao Božo Budimir. Ta činjenica daje dovoljno opipljivih elemenata za uspešnu istragu ne samo pomenutih već i drugih zločina nad Srbima u Sisku. Dovoljno i za krivičnu prijavu protiv samog Budimira.
Nije, dakle, izmišljena priča o misterioznom belom kombiju kako neki vole reći - tvrdi Šušak, uveren da zataškavanje masovnih zločina nad srpskim civilima u Sisku i dalje traje.
Ćutali i srpski političari
|