"Vesti" u Frankfurtu: Kako da radite u Srbiji, a da primate nemačku platu?
Seminar pod nazivom "To stay or to return" (Ostanak ili povratak), na kojem su učestvovali studenti i poslovni ljudi srpskog porekla, održan je proteklog vikenda u Majnhaus štad hotelu u Frankfurtu na Majni.
Okupilo se desetak učesnika, a seminar je, u okviru programa "Migracije za razvoj", organizovao Centar za međunarodne migracije i razvoj (Centre for International Migration and Development-CIM) sa sedištem u Ešbornu u Frankfurtu. Iz Beograda su stigli njihovi partneri iz firme Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ - Servis za povratak stručnjaka) koje je predvodila Milica Rebić.
- Učesnicima je predstavljen program "Migracije za razvoj" i podrška koju program nudi u vezi s povratkom i zaposlenjem u Srbiji i angažovanjem srpske dijaspore u Nemačkoj za razvoj Srbije - kaže za "Vesti" Milica Rebić, kojoj se pridružio i voditelj seminara Saša Kales (CIM Ešborn - Frankfurt).
- Saradnju sa Srbijom smo počeli prošle godine i ovo je prvi ovakav seminar koji organizujemo u Nemačkoj, a u planu je da ih organizujemo i narednih godina, uvek u drugom nemačkom gradu - dodaje Saša Kales (Sascha Kahles).
KONTAKT ADRESE I TELEFONI | |
NEMAČKA CIM, PME - servis za povratak stručnjaka: |
SRBIJA |
Prema rečima Milice Rebić na ovaj seminar pozvali su studente osnovnih, master i doktorskih studija i profesionalce poreklom iz Srbije, koji žive i rade u Nemačkoj, a povratak u Srbiju vide kao mogućnost.
Program "Migracije za razvoj" se u Srbiji sprovodi u okviru nemačko-srpske razvojne saradnje i ima nekoliko oblasti delovanja: prenos znanja putem povratka stručnjaka u domovinu, saradnja s dijasporom i savetovanje za migrante.
Bogato iskustvo
Centar za međunarodne migracije i razvoj je zajednička organizaciona jedinica Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GIZ GmbH) i Centralne službe za međunarodno tržište rada i posredovanje stručne radne snage (Zentrale Auslands - und Fachvermittlung ZAV) pri Nemačkoj saveznoj agenciji za zapošljavanje (Bundesagentur für Arbeit BA) i više od 35 godina uspešno primenjuje ekspertizu o razvoju, zajedno s ekspertizom za tržište rada.
Eksperti i apsolventi s nemačkih univerziteta i visoko-obrazovnih ustanova na ovom seminaru su savetovani u vezi s povratkom u Srbiju, o pomoći kod profesionalne orijentacije, informisani su o učešću na skupovima s ciljem "umrežavanja", a predočena im je mogućnost dobijanja finansijske podrške u vidu dodatka na platu i opremanja radnog mesta.
- Ovaj program nudi i organizacijama Srba u dijaspori mogućnost apliciranja za sufinansiranje projekata koji se sprovode u Srbiji. Takođe, pojedincima poreklom iz Srbije, koji žive u Nemačkoj, a žele da se angažuju na polju razvoja Srbije, nudimo naknadu za kratkoročne aranžmane, pomoć pri pronalaženju organizacija zainteresovanih za saradnju, stručno usavršavanje, logističku podršku... - kaže na kraju razgovora za "Vesti" Milica Rebić.
Za učesnike seminara povratak nije bauk: Podjednako uspešni i u matici
Tanja Jelić je na seminar u Frankfurt stigla iz okoline Bona. Poseduje privatnu firmu koja se uglavnom bavi posredovanjem između preduzeća u Srbiji i Nemačkoj.
- Deca su moj glavni motiv da se vratim u Srbiju. Nastarija, od moje tri ćerke, dorasla je do škole i želim da se školuje u Srbiji. Povratak za mene nije bauk jer mojim poslom mogu da se bavim podjednako uspešno i u matici - kaže ona za "Vesti".
Sandra Pavićević student je pete godine Medicinskog fakulteta u Hajdelbergu.
- Došla sam ovde da se informišem o mogućnostima povratka, ali i ostanka u Nemačkoj, još s tim nisam načisto - kaže uz osmeh ova simpatična devojka. - Verovatno je da ću posle završetka studija ostati u Nemačkoj radi specijalizacije abdominalne hirurgije, što je pravac medicine kojim želim da idem, a posle - videćemo - dodaje ona.
Dileme oko povratka nema Marko Panić, rodom iz Beograda.
Marko je trenutno na master studijama mikrobiologije u Hajdelbergu.
- Većina moje generacije razišla se svuda po svetu, ali ja nemam dilemu - posle sticanja diplome vraćam se u Srbiju, a ovde sam da saznam više o tome kakvoj perspektivi s mojim obrazovanjem mogu da se nadam u otadžbini - kaže on za "Vesti".