Budžet u plusu a sve u minusu
Premijer Srbije Aleksandar Vučić "zamoliće Međunarodni monetarni fond da već ove godine dozvoli povećanje penzija i plata u javnom sektoru". Na ovu kartu odigrao je pritisnut velikim nezadovoljstvom i protestima radnika u javnoj upravi.
Otkud optimizam kod premijera? Tačno je da je manjak u državnoj kasi planiran na oko 55 milijardi dinara, a eto, naša rupa je "samo" 27 milijardi. Ako neko misli da je Srbija ostvarila budžetski suficit, da zarađuje više ili da su bar državni prihodi i rashodi dovedeni u ravnotežu, grdno se vara.
Pročitajte još:
* "MMF neće dozvolitii povećanje plata"
* Uspeli smo, a to znači veće plate i penzije?
Fiskalni savet je odmah zazvonio na uzbunu jer je Srbija "u plusu" a njena privreda "u minusu".
Goran Radosavljević, docent na Fakultetu za ekonomiju i finansije kaže da je do suficita u budžetu došlo zbog toga što je Telekom Srbija ranije uplatio dividendu državi, ali i zato što su u budžetu smanjeni kapitalni rashodi, a poljoprivrednicima je odložena isplata određenih primanja. Slika stanja u budžetu dakle, uopšte nije realna. Ali je dobra za TV dnevnike i naslovne strane novina.
Milan Ćulibrk, ekonomski analitičar i glavni urednik nedeljnika NIN kaže da stanje u budžetu nije tako sjajno kako zvaničnici žele da ga predstave.
MMF ćuti
MMF se nije izjasnio o ideji Vučića, ali je malo verovatno da će ova institucija posle samo mesec ili dva od zaključenja aranžmana pristati da se on menja. To što je situacija u državnoj kasi bolja, ne znači i da je dobra, već samo da je manje gora nego što se planiralo.
- Čuli smo da će deficit na kraju prvog tromesečja biti negde oko 27 milijardi dinara. Pre samo pet dana smo čuli da je bio suficit u budžetu. To znači da ćemo za 15 dana napraviti minus od 30 milijardi dinara. U takvoj situaciji obećavati povećanje plata i penzija je malo neozbiljno - ocenio jeĆulibrk.
Sve to se odigrava usred štrajka prosvetara kojima ta ista vlada poručuje da novca nema jer je tako dogovoreno s MMF.