"MMF neće dozvolitii povećanje plata"
Iz Vlade poručuju da će se boriti sa MMF-om da u slučaju nastavka dobrih rezultata dozvole izmenu dogovora i omoguće povećanje penzija i plata u javnom sektoru.
Stručnjaci sumnjaju da će MMF dozvoliti povećanje zarada
Ekonomisti smatraju da MMF po ovom pitanju neće popustiti, bar ne u ovoj godini.
- Očigledno je vlada obradovana rezultatima u prva tri meseca, sa stanovišta pre svega poreskih prihoda, i pošto je videla da je taj manjak u državnoj kasi mnogo manji nego što je bilo planirano i sada misli da će tako sve do kraja godine onda može postepeno da se nešto popravi po stanovištu plata i penzija - kaže ekonomista Jurij Bajec.
Kontrolori državnih finansija su ipak oprezni. Fiskalni savet upozorava da nije izvesno da će pozitivan trend fiskalnih rezultata biti nastavljen i tokom godine uz podsećanje da je sa MMF-om dogovoreno da eventualni viškovi budu upotrebljeni za javne investicije.
Pročitajte još:
* Uspeli smo, a to znači veće plate i penzije?
* “Ovo nisu Vučićeve, već Vladine mere“
* EU Srbiji: Reforme i budžet moraju uporedo
Osnovni razlog za nešto niži deficit u prvom kvartalu je blago poboljšanje naplate prihoda, ali pouzdaniju ocenu održivosti tog trenda do kraja godine još uvek nije moguće dati. S druge strane deficit bi mogao biti veći jer realizacija pojedinih mera fiskalne konsolidacije koje su ključni delovi programa sa MMF-om i od kojih se očekuju važne uštede još uvek nije izvesna – pre svega racionalizacija zaposlenosti u javnom sektoru i reforme problematičnih javnih preduzeća. Stoga, čak i ukoliko bi se prikupili nešto veći prihodi po osnovu suzbijanja sive ekonomije smatramo da bi to trebalo da bude rezerva u slučaju proklizavanja u sprovođenju preostalih reformskih mera.
Preostale reformske mere podrazumevaju trogodišnje rasterećenje državne kase od svih suvišnih i nepotrebnih troškova.
- Međutim, tu je glavna prepreka MMF jer treba sa njima raspraviti da li neke od tih glavnih pretpostavki za sprovođenje sprovode, da li mogu tako brzo da se menjaju, i oni će odmah da pogledaju da li ciljevi koji govore o tome koliki sme da bude manjak u državnoj kasi u ovoj godini, pa onda u onoj narednoj godini, pa i u 2017., ja bih ukazao na to da se radi o cifri od milijardu i 400 miliona evra - kaže Bajec.
Do zdrave osnove za povećanje plata i penzija se ne može doći samo uštedama, već je neophodno i povećanje zarade države, ističe urednica Magazina Biznis Radojka Nikolić.
- Moramo da povećamo proizvodnju... Ne sme se izgubiti iz vida i da javni dug Srbije od 24,2 milijarde evra nastavlja da raste, a da će svaki planirani ili neplanirani manjak u državnoj kasi na kraju godine morati da se nadoknadi novim zaduživanjem - zaključuje ona.