Novu vladu odmah čekaju štrajkovi
Vruća sindikalna jesen očekuje Srbiju, bar prema najavama predstavnika vodećih sindikalnih organizacija u zemlji.
Sindikati policije, zdravstva i obrazovanja najavljuju proteste i štrajkove ukoliko se ne poboljša materijalni položaj zaposlenih, ne prestane sa kršenjem zakona i ne iskoreni korupcija i samovolja pojedinaca, piše dnevnik "Danas".
Predsednik Nezavisnog policijskog sindikata Srbije Momčilo Vidojević kaže da su najveći problemi u policiji nepoštovanje zakona, korupcija i tolerisanje "čak i krivičnih dela pojedinaca u MUP-u“.
"U policiji postoje "nedodirljivi“, a tu pre svega mislim na rukovodioce organizacionih jedinica, odnosno načelnike i njihove saradnike, što je i dovelo do ovakvog stanja", naveo je Vidojević.
Prekovremeni rad se različito obračunava i plaća, kao i putni troškovi. Mobing je sveprisutan, a njemu su posebno izložene žene, naveo je on. Vidojević ističe da su sindikati policije ukazivali ministru Ivici Dačiću na ove probleme, ali da to nije imalo nikakvog efekta.
Za prava zaposlenih u zdravstvu bori se devet sindikata. Proces "ukrupnjavanja“ već je započeo nedavnim sporazumom o udruživanju, koji su potpisali Novi sindikat zdravstva i Udruženi sindikati Srbije "Sloga“. Tom prilikom, njihovi predsednici Živorad Mrkić i Željko Veselinović, pored borbe za prava radnika, najavili su suprotstavljanje "žutim" sindikatima, "koji su oruđe vlasti i rade u njihovom interesu, a ne svojih članova i
zaposlenih".
Predsednik Sindikata zaposlenih u zdravstvu Zoran Savić pozdravlja ukrupnjavanje sindikalne scene, dodajući da se sindikalci u zdravstvu bore za iste interese, a to su poboljšanje materijalnog položaja zaposlenih, poštovanje kolektivnog ugovora i ukidanje Uredbe o korektivnom koeficijentu, čija je primena odložena do 1. oktobra. Ukoliko se uredba ne promeni ili ukine, protestovaćemo i ući u štrajk, jer drugog rešenja nema. Međutim, o tome ćemo odlučiti nakon razgovora sa ministarkom, naglašava Savić.
Predsednik Sindikata obrazovanja Srbije Branislav Pavlović kaže da će odmah nakon formiranja vlade tražiti sastanak sa ministrima prosvete i finansija.
Materijalni položaj zaposlenih je gorući problem, i moramo da vidimo kakvi su konkretni planovi Vlade. U predizbornoj kampanje slušali smo "nemušte“ izjave o tome da neće biti zamrzavanja plata, ali moramo da se uverimo. Takođe, Ministarstvo prosvete pokrenulo je projekat strategije obrazovanja do 2020, koji je potpuno neizvodljiv i mora da se menja. Tokom avgusta ćemo pokušati da usaglasimo stavove, a ako ne uspemo, u septembru ćemo štrajkovati - ukazuje Pavlović.