Rusi ucenjuju Srbiju zbog Titovog blaga!
Za dragocenosti iz čuvenog "depoa 555", poznatijeg kao "Titov sef", osim Karađorđevića, Brozovih i Srbije, zainteresovani su i Rusi, saznaje "Alo!".
Oni su, naime, uvereni da se u sefu koji je formiran posle Titove smrti nalaze i vrednosti koje su pripadale dinastiji Romanov, tačnije dragoceni plavi safir!
Rusi su, kako saznajemo, do te mere zainteresovani za sadržaj sefa, da čak, kako se spekuliše, upravo zbog toga odbijaju da nam predaju originalni 166. list Miroslavljevog jevanđelja koji nam jedino nedostaje, planirajući da to urade tek kada pogledaju šta se nalazi u sefu i uzmu ako ima nešto njihovo.
Da postoji šansa da se u Titovom čuvenom sefu nalaze dragoceni predmeti koji su pripadali Romanovima, ali i nekim drugim uglednim ruskim porodicama, uveren je i istoričar Božidar Kljajević.
- Čitao sam priču o ikoni Presvete Bogorodice sa Cetinja na kojoj se nalazio jedan od najskupljih dijamanata koji je bio dobijen od jedne ruske porodice, međutim, u nekom momentu je taj dijamant zamenjen bezvrednim staklencetom, a pravi dijamant je po Brozovom nalogu odnet na neko drugo mesto, tako da me ne bi iznenadilo da se Rusi nadaju da u Brozovom sefu postoje neke stvari koje su Staljin ili neko drugi poklonili Titu, kao i dragocenosti porodice Romanov ili drugih porodica do kojih se dolazilo ne samo poklonima nego i na neke druge načine. Moguće je da oni zbog toga odbijaju da nam daju originalnu stranicu Miroslavljevog evanđelja, ali znam da je stranica koja je kod nas urađena veoma dobro i da mnogo podseća na original - kaže naš sagovornik.
U oktobru prošle godine, Anton Lihomanov, direktor Ruske nacionalne biblioteke u Sankt Peterburgu, uručio je predsedniku Tomislavu Nikoliću kopiju stranice Miroslavljevog jevanđelja.
- List apsolutno odgovara originalu, to je ručni rad naših savremenih umetnika. Ovo je, naravno, pergament koji može da traje hiljadu godina. I boje odgovaraju originalu - rekao je Lihomanov. Zahvalivši se na poklonu, predsednik Nikolić je rekao da se u Srbiji već dugo razgovara o stranici koja nedostaje i načinu na koji je stigla u Sankt Peterburg.
Prema medijskim napisima, preživeli naslednici dinastije Romanov su posle Oktobarske revolucije dali plavi safir na čuvanje lično srpskom kralju Aleksandru Prvom Karađorđeviću, koji ga je, navodno, odneo na Cetinje, a dragulj je kasnije završio u sefu Josipa Broza Tita. Naime, ovaj komad nalazio se u trezoru Državne bezbednosti Crne Gore od 1952. godine do 1978.
Josip Joška Broz, unuk bivšeg predsednika SFRJ, za „Alo!“ kaže da nema predstavu šta se nalazi u sefu njegovog dede.
- Stvarno ništa ne znam o tome. Nikada nisu dozvolili da članovi porodice i advokati prisustvuju otvaranju tog sefa. Ne znam da li tamo ima dragocenosti koje potiču od Rusa jer, ponavljam, porodica nije uopšte mogla da priđe tom sefu, o tome bih samo mogao da nagađam - kaže on.
Podsećanja radi, "depo 555“ formiran je posle Titove smrti od stvari koje su nađene kod njega. Popisala ih je komisija i na osnovu odluke Predsedništva SFRJ od 30. marta 1982. predate su na čuvanje Trezoru NBS-a sa oznakom „državna tajna“. Ovu oznaku skinuo je u februaru 2013. predsednik Tomislav Nikolić, na predlog komisije koju je predvodio Oliver Antić. Komisija je tad jedino decidirano navela da znatan deo pokretnosti iz ovog sefa ne spada u Titovu zaostavštinu, već da je to bilo vlasništvo Karađorđevića, ali ni do danas se ne zna kompletan spisak stvari iz sefa.