Tragedija u Prahovu (2): Dokle će država ćutati?
Udruženje Dijaspora istočne Srbije upozorava da bi vlasti u Srbiji, ali i Evropska unija, pod hitno nešto morale da preduzmu kako bi zaustavilo bezakonje, ali i ekološka katastrofa u Negotinskoj Krajini. Reagujući na poslednji incident koji se dogodio u krugu fabrike hemijskih proizvoda Eliksir Prahovo, Borivoje Krekulović, predsednik Udruženja, smatra da je poslednji trenutak da se nešto preduzme.
- Sve više je opipljivih dokaza da je rad hemijske industrije koju je kupila šabačka Eliksir grup, ključni uzrok zagađenja životne sredine i sve većeg broja obolelih od karcinoma - ističe Krekulović.
Prema poslednjim informacijama do kojih je došao, ali koje su ipak teško proverljive, u Prahovu je, sem fosfogipsa, počelo ispuštanje i drugih opasnih materija.
Blokade i tužbe
Krekulović ističe da su meštani Prahova i Radujevca na ivici živaca.
- Samo onaj ko je osetio kako je živeti blizu svih tih isparenja koja ispušta fabrika može da shvati njihovu ogorčenost. Jedni predlažu da se organizuje protest i blokira ulaz u fabriku, dok drugi misle da je najpametnije podneti privatne tužbe - ističe Krekulović.
- Jedan saradnik sa terena mi je javio da su baš ovih dana iz Bora počele da pristižu cisterne sa nepoznatim materijalom koji se ili skladišti u fabrici ili ispušta u Dunav. Eto prilike za nadležne da provere da li je ovo tačno ili ne - kaže Krekulović i upozorava da je moguće da hemijska industrija u kraju proizvodi i uran.
Da ova priča ipak nije u domenu "senzacionalističke", podsećaju i bivši čelnici ove fabrike koji kažu da je u eri dok je IHP bio jugoslovenski gigant hemijske industrije, 1984. godine, postojao državni projekat da se u IHP Prahovo iz taloga fosforne kiseline proizvode uranijumske pogače koje bi se kasnije "obogaćivale" u Francuskoj.