Obradović: Većina medija pod uticajem Vučića
"Većina medija je pod direktnim uticajem Aleksandra Vučića i SNS, a pritisci se danas vrše na jedan prefinjeniji način, preko ekonomskog aspekta - guše se oni mediji koji nisu na fonu onog što zagovara aktuelna vlast" kaže predsednik NUNS-a Vukašin Obradović.
Prema svetskoj listi po slobodi medija organizacije "Reporteri bez granica“ Srbija je u 2014. godini zauzela 67. mesto od ukupno 180 zemalja, što predstavlja pad od 13 pozicija u odnosu na izveštaj iz 2013. godine.
Povodom Svetskog dana slobode medija 3. maja, Nezavisno udruženje novinara Srbije pozvalo je medijske radnike da se zajedno suprostave daljem unižavanju profesije, dok iz Udruženja novinara poručuju da novinarstvo nikada nije bilo u težem ekonomskom položaju navodeći da pad Srbije na svetskim rang listama jeste posledica nastavljene prakse vlasti i političara da koriste medije za političke obračune.
Slobode medija i položaj novinara u Srbiji bile su teme o kojima su u Novom danu pričali Vukašin Obradović, predsednik NUNS-a i Veljko Lalić, direktor i glavni urednik Nedeljnika.
- Ključni problemi u medijima mogu da se lociraju u nekoliko celina. Težak ekonomski položaj je jedan od najvažnijih problema s kojim se suočavaju novinari, zatim reperkusije koje se odnose na autocenzuru. Siromašan novinar, koji se plaši kada će i da li će primiti platu, ne može da razmišlja o slobodi medija - kaže Vukašin Obradović.
Zatim, kako dodaje, očigledni su politički pritisci i pokušaji vlasti da stvore jednu paralelnu sliku u medijima. Bezbednost je, takođe, veliki problem. Kako kaže, bilo je 24 napada na novinare prošle godine, od toga 12 fizičkih, a četvoro novinara je pod stalnom policijskom pratnjom. On je podsetio da je prebijanje Damira Pašalića, novinara Foneta, koje se dogodilo u julu prošle godine, gotovo zaboravljeno, i da nema rezultata istrage.
Pročitajte još:
* Premijer Srbije: BIRN, to su oni što lažu! BIRN: Naše tvrdnje su 100 odsto tačne!
* Sloboda medija u Srbiji: Autocenzura sve rasprostranjenija
Urednik Nedeljnika Veljko Lalić kaže da mediji propadaju od 2002, od perioda kada su zaustavljene privatizacije. Tada je trebalo da Novosti kupe Englezi, a da Nemci ostanu u Politici, navodi Lalić.
Ključni momenat je jun, kada ćemo videti da li će država da izađe iz medija, i kako će se oni privatizovati, rekao je Lalić.
On podseća da smo imali situaciju da pojedini mediji godinama imaju skrivene vlasnike, koji su držali i po dve televizije.
Stanje u medijima, uključujući i strah novinara i autocenzuru, prema njegovom mišljenju dolazi zbog ekonomskih lobija koji sve drže. Država je najveći poslodavac, koja veliki novac delegira u medije, kaže Lalić. Kako navodi, takvo stanje najbolje ilustruje to što se i "Utisak nedelje“ Olje Bećković ne emituje ni na jednoj televiziji.
Vukašin Obradović ocenjuje da su mediji u Srbiji "po meri svojih građana i svoje političke elite".
- Od 2000. ako postoji kontinuitet u bilo čemu, to je odnos prema medijima... Mi nismo imali nijednu političku garnituru, uključujući i ovu danas, koja je posmatrala medije kao deo demokratskog procesa - kaže Obradović dodajući da su svi na medije gledali kao na sredstvo i način da se dođe na vlast.