Tajna tibetanske mumije
Krajem 70-ih godina prošlog veka, nakon zemljotresa, stanovnici malog sela, visoko u planinama Tibeta, pronašli su razrušenu kamenu grobnicu, a u njoj mumiju budističkog sveštenika za koju se pretpostavlja da je stara pet vekova.
Naučnici do danas nisu uspeli da odgonetnu kako je telo preminulog, bez balsamovanja, ostalo očuvano i to u improvizovanoj grobnici. Mumija za lokalno stanovništvo predstavlja svetinju, prinose joj žrtve i prema njoj se ophode kao prema božanstvu.
Za naučnike, tibetanska mumija je misterija jer je pronađena u joga položaju: kolena su prislonjena na grudi, s obmotanom trakom oko vrata, pa ispod kolena i oko ruku. Najneobičnije jeste to što je koža mumije apsolutno očuvana, čak i kosa.
Upućeni tvrde da se ovaj joga položaj primenjuje u tantričkoj meditaciji koja je svojstvena budističkoj sekti na Tibetu. Konkretno, ovaj joga položaj, u kome je mumija zatečena, važi kao najteži oblik meditacije, koji zahteva ogromnu snagu - kako fizičku, tako i mentalnu.
Budisti koji vladaju ovom veštinom, snagom uma, mogu da umru kada to požele. Trake kojima su sveštenikove ruke i noge bile uvezane su, u stvari, bile pomagalo da istraje u dugoj meditaciji jer bi u trenutku nepažnje, promenom položaja, sam sebe trakama zadavio. Pošto nema tragova davljenja, ustanovljeno je da je sveštenik uspeo u svojoj meditaciji i prirodnom smrću napustio svet.
Misteriozno balsamovanje i u Japanu
Tibetanska mumija nije jedini primer misterioznog balsamovanja. Slična je pronađena i u Japanu, gde je takođe ustanovljeno da je pokojnik bio sveštenik koji je pripadao mističnoj budističkoj sekti koja praktikuje tantričku meditaciju.