Ovu stvar svi radimo, a štetna je po zdravlje koliko alkohol i cigarete
Ako ste se u životu ikada osetili tužno ili usamljeno, znajte da to nikako nije dobro po vaše zdravlje. Nije dobro, koliko i prekomerno konzumiranje alkohola ili cigareta.
Naime, studija sprovedena na Univerzitetu Brigham Young pokazala je da društvena izolacija povećava rizik od prevremene smrti i to za 26 odsto.
Pročitajte još:
* Skriveni simptomi: Prepoznajte depresiju na vreme!
Oni koji su asocilajni, nedruželjubivi ili se jednostavno konstantno povlače u sebe, trebalo bi da pripaze i promene stvari. Moraju naći tu iskru koja će ih voditi kroz život, bez obzira na to šta im se trenutno dešava. Iz usamljenosti rađa se depresija, koja ponekad dodvodi i do fatalnih posledica.
Spomenuta studija objavljena je u časopisu Perspectives on Psychological Science, istraživači su napravili ključnu razliku između onih koji se osećaju usamnljeno i onih koji nemaju nikakav kontakt sa spoljnim svetom.
ve je više onih koji se povlače u svoj svet i sve manje komuniciraju sa ljudima licem u lice. Zbog toga su, možda, krive nove tehnologije i društvene mreže, koje podstiču virtuelni svet i čine da se ljudi na određene načine otuđe.
- Ako kažemo ljudima da se više druže s drugima to bi moglo da reši problem društvene izolacije, ali i ne osećaj usamljenosti. Baš zato moramo da prihvatimo da su obe kategorije jednako važne - tvrdi Džulijan Holt-Lunstad, pokretač studije.
Pored toga, istraživanja su pokazala da ostavrivanje bilo kakve veze, prijateljske ili ljubavne, smanjuje stres, poboljšava imunitet i čini da se osetimo kao da imamo snage za još sto života.
- Ključno je održavati značajne i bliske veze s dragim ljudima i imati bogat društveni život savetuje dr Holt-Lunstad.
Eto koliko je društvena aktivnost važna i koliko je bitno imati makar jednog prijatelja u životu, nekoga sa kim možeš da podeliš sve što te mori i nekoga ko će te zagrliti kada god je to potrebno!