Zašto su crne plombe opasne po zdravlje?
Jeste li znali da crne plombe vremenom mogu da izazovu taloženje žive u organizmu, koja remeti imunološki sistem, izaziva hroničan umor i podiže rizik od bolesti poput Alchajmera, multiple-skleroze...
![](/data/images/2015-04-24/500912_zubar-reuters.jpg2_f.jpg?1429871334)
"Crne" ili "sive" plombe sadrže metale kao što su srebro, bakar, aluminijum, cink i živu.
Pročitajte još:
![](/data/images/2015-04-24/500913_zubar-reuters_kf.jpg?1429871371)
* Svaka treća žena ima ovo, a toga nije ni svesna
Uprkos poznatoj činjenici da sadrže i do 50 odsto žive, u većini zemalja sveta još uvek se smatraju sigurnim za zdravlje, ali poslednjih godina počele su da se vode ozbiljne rasprave o njihovoj štetnosti.
Poznati američki stomatolog Hal Hagins prvi je započeo sa razotkrivanjem istine o, navodno, smrtonosnim plombama i zbog toga došao u sukob sa čitavom svojom strukom. On upozorava da živa u našim ustima isparava 24 sata na dan i izaziva mnogobrojne bolesti opasne po život. Hronični umor najčešća je nuspojava koju uzrokuje živa.
S druge strane, stomatolozi i Svetska zdravstvena organizacija negiraju optužbe naučnika.
Doduše, u novije vreme ipak deci mlađoj od šest godina, trudnicama i osobama narušenog zdravlja pre stavljanja takvih plombi savetuju konsultacije s doktorom.
Inače crne plombe se i dalje koriste širom sveta, osim u Danskoj, Norveškoj i Švedskoj.
U Danskoj i Norveškoj zabranili su ih zbog brige za očuvanje okoline, dok su u Švedskoj one zabranjene zbog njihove opasnosti po zdravlje.
Mnogi stomatolozi koriste ih jer su mehanički otpornije i dvostruko trajnije od belih. Mogu trajati od 10 do 15 godina, a da se ispod njih ne stvori karijes. Najveća prednost je u njihovoj ceni. Najjeftinije su pa su tako dostupne svima. A stavljaju se na zadnje zube da se ne vide - jer su estetski neprivlačne.