Dijeta sa kojom nema greške
Termogenička dijeta akcenat stavlja na namirnice koje podstiču stvaranje toplote u telu, pri čemu se sagorevaju kalorije, a idealna je za one koji žele da smršaju i ostanu takvi.
Keti Graham, autorka knjige "Termogenična dijeta za novi početak", nekada je težila 147 kilograma, a za samo 18 meseci uspela je da smrša 84 kilograma. Otkriće termogeničke hrane doslovno joj je spasilo život, ali i pomoglo pri stvaranju zavidne figure.
Način ishrane za vreme ove dijete orijentisan je ka podsticanju termogeneze, odnosno oslobađanja toplote razgradnjom hrane, da bi se u telu skladištilo manje masnoća.
Dijeta dozvoljava neograničen unos povrća, ali ograničava unos ugljenih hidrata na dva obroka dnevno - isključivo u obliku integralnih žitarica. Unos voća je ograničen na dva komada dnevno, a kao izvor proteina preporučuje se riba, nemasna govedina i meso živine, naravno u umerenim količinama.
Dnevni meni bi trebao da sadrži tri glavna obroka, jedan međuobrok i jedan desert. Treba naglasiti da je konzumiranje alkohola strogo zabranjeno, bar prvih nekoliko nedelja.
Namirnice koje smete da jedete:
Namirnice niskog glikemijskog indeksa: morski plodovi, jaja, sir, orasi i semenke, većina povrća, voće i integralni pirinač.Termogeničke namirnice su beli luk, čili, jabučni ocat, celer, cimet, senf, peršun, đumbir, kurkuma, losos, tuna i zeleni čaj.
Dobra strana termogeničke dijete je to što se za vreme njenog trajanja preporučaje vežbanje i što ne isključuje ponekad preko potreban desert. Ova dijeta je savršen izbor za ljude koji žele da smršaju, ali i da ostanu takvi.