Reklamama protiv pušenja
Naučnici iz SAD-a su pronašli način da predvide kolike su šanse da jedna osoba prestane da puši. Skeniranjem dela mozga, dok ispitinici posmatraju reklame protiv pušenja, zaduženog za promenu navika oni tvrde da mogu da procene hoće li ta osoba uspešno proći program odvikavanja.
Skeniranje mozga izvedeno je na 28 učesnika programa odvikavanja od pušenja, objavljeno je u magazinu "Helt Sajkolodži".
Učesnici istraživanja zamoljeni su da gledaju reklame o prestanku pušenja dok im je magnetnom rezonancom skeniran mozak, pomoću koje je praćena moždana aktivnost.
Nakon svake reklame subjekat je ocenjivao koliko je ona uticala na njegovu nameru da prestane s pušenjem. Pokazalo se da je aktivnost u srednjem predfrontalnom korteksu direktno vezana za smanjenje pušenja.
"Uzbudljivo je što saznanjem šta se dešava u nečijem mozgu u toku reklama možemo dobro da predvidimo njegovo ponašanje u budućnosti", kazala je Emili Falk, direktorka Laboratorije za neurologiju i komunikacije u okviru Univerziteta Mičigen.
Ona je dodala da će naučnici u svojim narednim istraživanjima pokušati da otkriju koja vrsta poruka je u reklamama najefektivnija.