Šta će se desiti sa našim organizmom ako prestanemo da jedemo meso?
Brojna istraživanja su pokazala da je iz godine u godinu sve više onih koji ne jedu meso. Naravno, teško je odoleti čarima roštilja, bakine kuhinje ili dobre pršute, ali, da li ste se ikada zapitali šta će se desiti ako biste postali vegan?
Smršaćete
Istraživači iz Vašingtona nedavno su pokušali da provere koliko bi se kilaža čoveka promenila ako bi prestao da jede meso. Došli su do zanimljivog zaključka: učesnici u eksperimentu u proseku su mršavili 4-5 kilograma.
Pročitajte još:
* Ako je vreme da pročistite creva, ovo je najbolji način
* Kako sistematski uništavate varenje i kako da to promenite
Menja se crevna flora
Stara izreka kaže da smo ono što jedemo, a to može da se odnosi i na naš probavni sistem. Tokom 2014. sprovedeno je istraživanje koje je pratilo razlike između bakterija u crevima onih koji jedu meso, vegana i vegetarijanaca. Najveća razlika bila je između vegana i „mesoždera” pošto se kod vegana povećao broj dobrih bakterija.
Problem sa unosom hranljivih materija
Neunošenje mesa nema samo pozitivne strane. Naime, uravnotežena vegetarijanska ili veganska ishrana može da obezbedi dovoljno hranljivih materija, ali se teže dolazi do nekih drugih, takođe potrebnih materija: gvožđa, vitamina D, vitamina B12...
Opada rizik od raka
Izveštaj Svetske zdravstvene organizacije navodi da je prerađeno meso kancerogeno, a da su proizvodi poput slanine ili salame svrstani uz formaldehide, gama radijaciju i cigarete. Za crveno mesto navode da postoji verovatnoća da će izazvati rak. Dnevni unos od 50 grama obrađenog mesa ili dva parčeta slanine povećava rizik od raka debelog creva za 18 procenata, zaključuje se u izveštaju.
Opada i rizik od srčanog udara
Naučnici su otkrili povezanost između unosa crvenog mesa i rizika od srčanog udara. Studija Instituta Lerner iz SAD pokazala je da karnitin, nutritijent koji se nalazi u hrani, umanjuje funkcije dobrih bakterija, što doprinosi razvoju bolesti srca.