Evo koliko soli čovek treba da unosi, i zašto je opasno preterivati
Niko od nas ne voli da jede neslana i bljutava jela. Ipak, i u tome treba biti umeren, jer prekomerno unošenje soli može izazvati određene zdravstvene probleme. A kada preterate, telo vas upozorava da nešto nije u redu.
Evo koji simptomi ukazuju na to da treba da smanjite unos osli u organizam:
Imate problema s bubrezima
Natrijum utiče i na funkciju bubrega, a previše soli i natrijuma uzrokuje stvaranje bubrežnog kamenca. Stručnjaci kažu da bi osobe koje imaju problema sa bubrezima unos soli trebalo da ograniče na maksimalno jednu malu kašičicu dnevno, a u zavisnosti od težine zdravstvenih problem, količina bi morala biti još manja.
Osećate se naduto i natečeno
Samo jedan dan preterivanja s unosom soli može uzrokovati edeme kod osoba koje imaju usporen organizam ili zdravstvene probleme. Edem je oticanje tkiva koje nastaje zbog nakupljanja tečnosti, a njega može uzrokovati preveliki unos natrijuma koji se nalazi u soli.
Često vas hvata žeđ
Hrana s visokim procentom natrijuma (čips, sosovi, pice i slično) uticaće na balans u vašem organizmu i učiniti vas žednima. Kada jedete ovakve namirnice pokušajte popiti što više vode kako biste organizmu dali ono za čime žudi u tom trenutku - tečnost. Ako je ipak ne možete da utolite žeđ, onda potražite savet doktora jer je to jedan od tihih simptoma dijabetesa.
Imate visok pritisak
Preveliki unos soli loše utiče na zdravlje našeg srca i krvnih sudova, a jedna od posledica je i povišeni krvni pritisak.
Stručnjaci kažu da dnevno ne bismo smeli da jedemo više od 5 grama soli (količina koja stane u jednu kafenu kašičicu), a unos natrijuma ne bi smeo da izbosi više od 2 grama. Kada solite jelo, radite to prstima, a ne slanikom, jer tako lakše kontrolišete količinu koju ćete dodati u hranu.